Abdominal cerrahi yapılan hastalarda noninvaziv pvı (pleth variablity indeks) monitörizasyonu ile anestezi indüksiyonunda oluşabilecek hipotansiyonu öngörebilme ve bireysel faktörlerle ilişkisi
  1. Tez No: 434661
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET DÜGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yerel Etik Kurul onayı alındıktan sonra abdominal cerrahi nedeniyle genel anestezi uygulanacak ASA I-II grubu, 18-82 yaş arası, 123 hastanın PVI değerlerinin indüksiyon sonrası hemodinamik parametreleri üzerine etkileri prospektif olarak incelendi. Hastaların değişik zamanlarda ölçülen SAB, DAB ve OAB değerleri karşılaştırıldığında farklılıklar bulundu. Ölçümler ikişerli olarak karşılaştırıldığında bazal ölçümler ile indüksiyon sonrası 1. dk, 2. dk, 3.dk, 4. dk, 5. dk daki ölçümlerde farklılıklar bulundu. Hastaların indüksiyondan sonra 1., 2., 3. dakikadaki SAB, DAB ve OAB değerlerinde düşüş; 4. ve 5. dakikadaki ( entübasyon sonrası) SAB, DAB ve OAB değerlerinde artış saptandı. Bu değerler hastaların bazal PVİ değerleriyle 2. dakikadaki OAB'deki düşüşün PVİ ile ilişkisi istatiksel olarak anlamlı bulundu. Hastaların intraoperatif 30. dk, 60. dk, 90. dk ve 120. dk PVİ değerleriyle SAB, DAB, OAB ve KAH değerleri arasında ilişki saptanamadı.
Özet (Çeviri)
After approval by the local Ethics Committee taken, the effectiveness of PVI measurements on hemodynamic parameters of a total number of 123 patients, ASA I-II, 18-82 years old, who did undergo abdominal surgery under general anesthesia were studied prospectively. In this study, patients' SBP, DBP and MBP values measured at different times were compared and there was significant difference between groups. Measurements were compared to basal measurements at first, second, third, fourth ve fifth minutes, there were significant differences between the measurements. SBP, DBP and OAB values had decreased at first, second, third minutes. They had increased at fourth ve fifth minutes (because of entubation). These values showed poor correlation compared with baseline PVI values of patients and just the decline of the MBP at the second minute was statistically significantly correlated with the PVI. There was no correlation between PVI and SBP, DBP, MBP, HR values at intraoperative 30th, 60th, 90th and 120 th minutes.