Rat yüzeysel yanık modelinde soğuk uygulama ve topikal stronsiyum uygulamasının yanık iyileşmesine etkilerinin karşılaştırılması
The comprasion between the effects of local cooling and topical strontium treatment burn healing in the superficial burn model of rats
- Tez No: 434665
- Danışmanlar: PROF. DR. SARPER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yanık, toplumda sık görülen travmaların başında gelir. Yüzeysel yanıkların tedavisinde topikal olarak kullanılması önerilen pek çok ajan olmakla birlikte bunların içerisinde genel kabul görenlerin sayısı fazla değildir. Kozmetik sektöründe anti irritan olarak kullanılan aynı zamanda güçlü vazokonstrüktör etkisi olduğunu düşündüğümüz stronsiyumun yüzeysel yanık modelinde etkisini ortaya koymayı amaçladık. Bilindiği gibi yanıklarda erken dönemde soğuk uygulamasının yanık iyileşmesindeki olumlu etkileri olduğu yönünde çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle Stronsiyumun yüzeysel yanıklardaki etkisini soğuk uygulama ile karşılaştırmayı amaçladık. Bu doğrultuda 18 adet rat içeren 4 grup oluşturduk. Ratların sırtında 3'er adet yüzeysel yanık oluşturarak 1. grup rata 12 saat boyunca soğuk uygulama, 2. gruba 12 saat boyunca %5'lik stronsiyum tedavisi uyguladık. Üçüncü grubu kontrol grubu olarak belirleyip herhangi bir tedavi yapmadık. Dördüncü grup ratlarda 4 adet yanık oluşturup hem stronsiyum hem de soğuk uygulamayı ratlara birbirlerini etkilemeyecek şekilde 12 saat boyunca uyguladık. Yanık oluşturulduktan 24 saat sonra ve 3. Günde ratların yanık bölgelerinden biyopsi alarak histopatolojik inceleme yaptık. Histopatolojik olarak yanık derinliklerini inceledik. Çalışmamızın sonunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında soğuk uygulama yapılan grupta yanık derinliğinin azaldığını fakat stronsiyum uygulanan grupta yanık derinliğinde anlamlı bir değişiklik olmadığını gözlemledik. Soğuk uygulama yapılan grupta yanık iyileşme süresinin kontrol ve stronsiyum grubuna göre daha hızlı olduğunu; stronsiyum grubunun iyileşme süresinin kontrol grubundan daha kısa olsa da istatiksel olarak anlamlı olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
Burns are one of the foremost common trauma in society. Although many agents suggested to be used topically in the treatment of superficial burns, the number of widely accepted agents are not much. We aimed to determine the effect of strontium, which is used as an anti-irritant in cosmetic industry and as thought to be a powerful vasoconstrictor, in superficial burn models. It's known that there are some studies that show positive effects of local cooling on burn healing processes. Therefore, we aimed to compare the effects strontium with local cooling therapy in superficial burns. Hereof, we have created 4 groups of 18 rats. We have created 3 superficial burns on the backs of the rats and treated the first group with cold tap water for 12 hours. The second group is treated with topical %5 strontium for 12 hours. We did not give any treatment to third group that is determined as a control group. In the fourth group we created four pieces of superficial burns and treated them with both tap water and strontium for 12 hours and tried not to mix them up. We took biopsies for histopathological examination from burned areas of rats after 24 hours and on the third day. We histologically examined the burned skin depth. At the end of our study we observed reduced burn depth in tap water treatment group compared with control, but there was no significant changes in burn depth between strontium treatment group and the control group. The burn healing times of cold tap water therapy study group were faster than the control and the strontium groups. Although the recovery time of strontium group was shorter than the control group, we see that there is no statistically significant difference.