Yüksek öğretimde öğrenci memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi: Kuzey Irak örneği
Investigation of the factors affecting student satisfaction in higher education: North Iraq sample
  1. Tez No: 434676
  2. Yazar: HALMAT FAWZI RASHID KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak memnuniyet kavramına, daha sonra Yapısal Eşitlik Modeli (YEM), Doğrulayıcı Faktör Analiz (DFA) , Ölçüm Modeli, Path Diyagramı, Tahmin yöntemi ve uyum iyiliği kriterlerinin temel varsayımlarına kısaca değinilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında yükseköğretimde öğrenci memnuniyetini etkilen faktörleri incelemek için Kuzey Irak'ta Salahaddin Üniveristesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümü'nde öğrenim gören öğrencilerden rassal olarak 150 kişilik bir örneklem seçilmiştir. Bu öğrencilerin memnuniyet düzeyini ölçmek için 5 latentli bir yapı altında tanımlanan 22 soruluk bir anket uygulamıştır. Elde edilen veriler LISREL programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the concept of satisfaction was studied. After that basic assumptions of Structural Equation Model (SEM), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Measurement Model, Path Diagram, Estimation method and the goodness of fit was mentioned briefly. In analyse part of the thesis, for investigating the factors affecting the students satisfaction in higher education, a sample of 150 students was chosen randomly from Salaheddin University, Department of Economics and Administration. To measure the level of satisfaction of these students described under 5 has chosen a proprietary structure 22-question survey. The data obtained from the survey was analyzed by using LISREL program.