Reaktörlerde kullanılan ve kullanılması önerilen çeşitli blanket ve zırhların nötron yakalama ve gama üretim tesir kesitlerinin hesaplanması
Cross section calculations of neutron absorbtion and gamma production of some blanket and shielding materials used and suggested in nuclear reactors
- Tez No: 434678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışmasında, reaktörlerde kullanılan ve kullanılması önerilen bazı blanket ve zırhlama malzemelerinden 26Mg, 27Al, 28Si, 31P, 45Sc, 51V, 52Cr, 55Mn, 56Fe, 59Co, 63Cu, 65Cu, 68Zn, 89Y, 100Mo, 107Ag, 141Pr, 180Hf, 181Ta, 182W, 208Pb izotopları için 2-20 MeV aralığında (n,gama) ve 2-40 MeV aralığında (gama,n) reaksiyon tesir kesitlerinin teorik hesaplamaları yapıldı. Hesaplamalarda denge ve denge öncesi modeller kullanıldı. (n,gama) reaksiyon tesir kesitlerine ait hesaplamalarda, Weisskopf-Ewing ve Full Exciton Model için PCROSS bilgisayar programı, Denge, Hibrid ve Geometri Bağımlı Hibrid Model için ALICE/ASH bilgisayar programı kullanıldı. (gama,n) reaksiyon tesir kesiti hesaplamaları da, Weisskopf-Ewing Model için PCROSS, Hibrid Monte-Carlo Simülasyon Modeli için ALICE-2011 ve Kaskad Eksiton Model için de CEM03.01 programları kullanılarak yapıldı. Her model için yapılan tesir kesiti hesaplamaları birbirleriyle, EXFOR (Experimental Nuclear Reaction Data) veri tabanından alınan deneysel veriler ile ve literatürde yer alan JANIS (Java-based Nuclear Information Software) veri kütüphanesinden elde edilen değerlendirilmiş verilerle (JENDL-4.0, JENDL/PD-2004, TENDL-2014, JEFF-3.2, ENDF/B-VII.1 ve EAF-2010) karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, (n,gamma) and (gamma,n) reaction cross-sections were theoretically calculated in energy intervals of 2-20 MeV and 2-40 MeV, respectively, for 26Mg, 27Al, 28Si, 31P, 45Sc, 51V, 52Cr, 55Mn, 56Fe, 59Co, 63Cu, 65Cu, 68Zn, 89Y, 100Mo, 107Ag, 141Pr, 180Hf, 181Ta, 182W, 208Pb isotopes which are used and being proposed to be used as blanket and shielding material in reactors. In calculations of (n,gamma) reaction cross-sections, the PCROSS program was utilized for Weisskopf-Ewing and Full Exciton Model, while the program ALICE/ASH was used for Equilibrium, Hybrid and Geometry Dependant Hyrid Model. For calculations of (gamma,n) reaction cross-sections, the utilezed programs are PCROSS, ALICE-2011 and CEM03.01 for WE, HMS and Cascade Exiton Models, respectively. Results of performed cross-section calculations were compared within each model, with experimental data gathered from EXFOR (Experimental Nuclear Reaction Data) Database and with evaluated data taken from JANIS (Java-based Nuclear Information Software).