Marjinalleri üstel olan koşullu Farlie-Gumbel-Morgenstern dağılımı ile elde edilen tek boyutlu yeni bir dağılım üzerine bir çalışma
A study on a new univariate distribution obtained via the conditional farlie-gumbel-morgenstern distribution with exponential marginals
  1. Tez No: 434679
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜNÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde istatistik biliminde daha uygun sonuçların elde edilmeye çalışılması ve geleceğe ilişkin tahminlerin daha gerçeğe yakın olması hedeflenmiştir. Bunun için de incelenecek verilerin daha uygun dağılımlar ile modellenmesi gerekliliği doğmuştur. Uzun süredir kullanılan ve en çok bilinen istatistik dağılımlarına ek olarak yeni dağılımlar üretilmiştir. Verileri daha çok temsil edebilecek modeller üzerinden hesaplamalar ve tahminler yaparak güvenilirliğin arttırılması hedeflenmiştir. Yeni dağılım türetme yöntemleri var olmak ile beraber son yıllarda adından sıkça bahsettiren bir konu da Dönüştürülmüş dağılımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevcut dağılımların belirli bir formül dahilinde kullanılarak yapıları değiştirilmekte ve bu esnek yapıların bazı veri grupları için mevcut dağılımlara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmektedir. Bu çalışmada, marjinalleri Üstel olan koşullu Farlie-Gumbel-Morgenstern dağılımı ile yeni bir dağılım türetilerek, dağılım özellikleri ve karakteristikleri incelenmiştir. Dağılımın yapısı istatistiksel olarak ele alınmış, bilinen parametre tahmin metotları ile parametrelerin tahmin yöntemleri irdelenmiştir. Bunun yanı sıra, sistem ve güvenilirlik analizinde kullanılan bazı temel kavramlar incelenmiştir. Literatürde kullanılmış verilerden yararlanarak, dağılımın türlü alanlarda uygulanabilirliği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, studies for better results in statistics and better estimates for future is on target. Through this, there needs more appropriate distributions for modelling data. So, new distributions generates adding to classical most known distributions. For increasing reliability, counting and estimating data with more presentable models were targeted. There are methods of generating new distribution, in addition in recent years transmuted distributions has been a very popular subject. In transmutation theory, classical distributions are used with a formula and their structures are changed and this new structures are better than classical others for some data groups. In this study a new distribution was generated by conditional Farlie-Gumbel-Morgenstern distribution with exponential marginals, and specifications and characteristics of this new distribution was surveyed. Structure of new distribution was discussed statistically and parameter estimation for new distribution was investigated with known methods. Besides these, reliability analysis was carried out. And at last in which fields new distribution could use was detected by using data in literature.