İlkokul 3., ve 5. sınıf öğrencilerinin problem çözme davranışları üzerine bir çalışma
A Study on the problem solving behaviours of the elemamtary school students in the 3 th. 4 th. and 5 th. grades
  1. Tez No: 43467
  2. Yazar: MURAT ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET İlkokul, insanın gerek fiziksel, gerek zihinsel yönden gelişmesinin çok hızlı olduğu bir dönemine rastlamaktadır. Zihinsel gelişmedeki bu hızlı değişim her sınıf için o sınıf ve yaş grubunun gelişmişlik düzeyine uygun eğitim durumlarının düzenlenmesini gerektirmek tedir. Bu araştırmada ilkokul 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin matematik problemlerini çözerken gösterdikleri davranışların neler olduğu ve bu davranışları gösterme bakımından problem çözmede başarılı olanlarla başarısız olanlar arasında ne gibi farklılıkların olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Bu problemi açıklığa kavuşturmak için araştırma kapsamında biri kuramsal biri deneysel olmak üzere iki çalışma yapılmıştır. Kuramsal çalışmada 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinden, problem çözmede başarılı ve başarısız olanların, problem çözme sürecinde yer alan ve araştırma öncesinde belirlenmiş olan dokuz kritik davranıştan herbirini ne düzeyde gösterdikleri tespit edilmiş, elde edilen sonuçlar tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Deneysel çalışmada ise başarısız olan öğrencilerin problem çözmede gösteremedikleri kritik davranışlar üzerinde öğretim yapılmış ve bu öğretimi problem çözme başarısı üzerinde ne ölçüde etkili olduğu araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca daha önce geliştirilmiş bir tutum ölçeği kullanılarak öğrencilerin matematiğe karşı tutumları ile problem çözme başarısı arasındaki ilişkiler incelenmiş, tutumun yıllara göre seyrinin nasıl olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları özetle aşağıdaki gibidir. 1- 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin problem çözmedeki dokuz davranıştan;“Verilenleri ve İstenenleri Yazma”,“Probleme Uygun Şekil veya Şema Çizme”,“Yapılacak İşlemleri Sırasıyla Yazma”, 'İşlemleri Yapma ve Problemi Çözme“ davranışlarını yüksek, ”Problemin Sonucunu Tahmin Etme“, ”Çözümün Doğruluğunu Kontrol Etme“, ”Benzer Bir Problem Yazma“ davranışlarını düşük, ”Problemi Özet Olarak Yazma“, ”Problemi Başka Bir Yolla Çözme“davranışlannı çok düşük düzeyde gösterdikleri gözlenmiştir. 2- Deneysel olarak yürütülen çalışmanın sonucunda 3. sınıfla ”Verilenleri ve İsteneni Yazma“, ”Problemi Özet Olarak Yazma“, ”Yapılacak İşlemleri Sırasıyla Söyleme“ ve”İşlemleri Sırasıyla Yapma ve Problemi Çözme“ davranışlarının, problem çözmede başarılı olmak için kritik olduğu ve 3. sınıf öğrencileri tarafından öğrenilebildiği, 4. sınıfta 3. sınıftaki davranışlara ek olarak ”Probleme Uygun Şekil veya Şema Çizme“ 5. sınıfta ”Problemi Başka Bir Yolla Çözme" dışındaki tüm davranışların kritik olduğu ve bu sınıfların öğrencileri tarafından öğrenilebildiği ortaya çıkmıştır. 3- Öğrencilerin matematiğe karşı tutumu ile problem çözme başarısı arasındaki ilişki 4. sınıfta 3. sınıfa göre yükselmiş, 5. sınıfta tekrar düşmüştür. Bu ilişki yıllara paralel bir seyir göstermemiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgulardan çıkarılan sonuca dayanarak, matematik ve problem çözme eğitimi için bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Elementary school education is a period that both physical and cognitive development of human being is very fast. This faster cognitive development requires the organization of educational environment according to the developmental level of classroom and age group. In this research, the significant problem solving behaviours of the 3th, 4th and 5th grades student the elementary school children were determined in term of successfull and unsuccessfull in problem solving. The research is consisted of a theoretical and an experimental study. Before the actualization of the research, nine critical behaviours in problem solving process were determined. In theoretical study, the level of unsuccesfull and successfull students about these critical behaviours was determined in grades third, fourth and fifth. Findings were presented with tables and graphics. In experimental study, an instruction on the critical behaviours of problem solving was given to unsuccessfull students and the effects of this instruction on the achievement of problem solving were investigated. Additionally, a previously developed attitude scale was used for investigating relationship between students attitudes toward mathematics and achievement in problem solving. The Progress of attitudes with respect to years was determined. The findings of the study are as follows; 1- It was observed that among the nine problem solving behaviours; the behaviours as“to solve the problem in a different way”,“to write the givens and wanted”,“to draw an appropriate form or schema for the problem”,“to write the operation steps orderly”,“to do the operation and solve the problem”,“to guess the result of problem”,“to control the correctiveness of solution”,“to write a similar problem”behaviours were found low,“to write the summary of problem”,“to solve the problem in a different way”behaviours were found very low in grade 3rd, 4th and 5th students. 2- At the end of the experimental study, the behaviours as“to write the summary of Problem”,“to say the operation steps orderly”and“to do the operations orderly and to solve the problem”were found as critical behaviours for the achievement in problem solving. Also, these behaviours can be learned by 3rd grade students. In addition to above mbehaviours, all other behaviours were found as critical behaviours and can be learned by 4th and 5th grade students except the behaviours as“to draw an appropriate form or schema for the problem”in 4th grade and“to solve the problem in a different way”in 5th grade. 3- The relationship between the students attitudes toward mathematics and the achievement in problem solving higher in 4th grade than 3rd grade. It was declined again in 5th grade. This relationship did not show a parallel progress with respect to years. Based on the result of this study some recommendations were developed for mathematics and problem solving education. IV