İyimserliğin yordayıcıları olarak benlik saygısı ve duygusal zeka
Self-esteem and emotional intelligence as the predictor of optimism
  1. Tez No: 486027
  2. Yazar: MUSTAFA KAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve duygusal zeka düzeylerinin, iyimserlik düzeylerini yordamadaki rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde on dört farklı bölümde öğrenim gören toplam 490 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma grubunda 359 kız öğrenci (%73.3) ve 131 erkek öğrenci (%26.7) bulunmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Duygusal Zeka Özellik Ölçeği-Kısa Formu ve Yaşam Yönelimi Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Çoklu Regresyon Analizi, İlişkisiz Örneklemler için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, benlik saygısı ve duygusal zeka değişkenleri birlikte iyimserlik varyansının % 28'ini açıklamaktadır. Standartlaştırılmış regresyon katsayılarına göre, yordayıcı değişkenlerin, iyimserlik üzerindeki göreli önem sırası, benlik saygısı (β=.535), duygusal zeka (β=.266) dır.Ayrıca cinsiyet, anne eğitim durumu ve bölüm değişkenlerine göre iyimserliğin anlamlı bir farklılık ortaya koymadığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the predictive role of optimism levels the self-esteem and emotional intelligence levels of university students. The research group consists of a total of 490 students studying in fourteen different departments of the Gazi University of Education Gazi University. here were 359 female students (73.3%) and 131 male students (26.7%) in the research group.Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Emotional Intelligence Scale-Short Form and Life Orientation Test were used as data collection tools. Pearson's Moments Multiplication Correlation Coefficient, Multiple Regression Analysis, t-Test for Unrelated Sampling and One-way ANOVA technique were used in the analysis of the data obtained in the research.As a result of the study, self-esteem and emotional intelligence variables together account for 28% of the variance of optimism. According to standardized regression coefficients, the predictive variables are the relative order of importance over optimism, self-esteem (β = .535), emotional intelligence (β = .266) dır. It was also found that the optimism did not show a significant difference according to gender, mother's educational status and departmental variables. Findings obtained in the research are discussed in the light of the related field literature.