Almus Baraj Gölü (Tokat) Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) kafes işletmelerinin sediment kalitesine etkisi
The effect of cage culture of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) on quality of sediment in Almus Dam Lake
  1. Tez No: 434734
  2. Yazar: DOĞUKAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PULATSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Almus Baraj Gölü (Tokat)'nde toplam üretim kapasiteleri yaklaşık 4000 ton olan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) kafes işletmeleri sedimentine ilişkin çevresel kalite parametrelerinin (biyolojik- makrofauna varlığı, kimyasal- pH, redoks potansiyeli ve duyusal- gaz çıkışı, renk, koku, kıvam ve depozit kalınlığı) ölçüm ve değerlendirilmesi ile sediment kalite parametrelerinin (organik madde, toplam karbon, toplam azot, toplam fosfor) belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, kafes işletmeleri alanını temsil edecek şekilde iki kafes istasyonu ile hakim akıntı yönü dışında kafes istasyonlarından 250 ve 500 m uzakta iki kontrol istasyonu seçilmiştir. Belirlenen istasyonlara ait sediment örneklerinde makrofaunaya rastlanılmamış ve sedimetin durumu biyolojik parametre açısından“kabul edilemez”şeklinde değerlendirilmiştir. Kimyasal ve duyusal parametreler açısından ise, kafes istasyonlarının lokal çevresel durumu kontrol istasyonlarına göre sırasıyla“geçiş bölgesi”ve“kısmen kabul edilebilir”şeklinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, measurement and evaluation of environmental sediment quality parameters (biological- macrofauna presence, chemical- pH, redox potential and sensory- outgassing, colour, odour, consistency, thickness of deposits) and determination of sediment quality parameters (organic matter, total carbon, total nitrogen, total phosphorus) in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum,1792) cage farms with nearly 4000 tons of total production capacity was aimed in Almus Dam Lake (Tokat province). Two research stations, which are the representative of the cage farm area, and two control stations outside of the main current, located at 250 m and 500 m respectively from the research stations, were selected. Benthic macrofauna were not found in all sediment samples for selected stations. The results suggested that the Almus Dam Lake sediment condition is an“unacceptable”. The local environmental condition of cage stations with respect to control stations in the case of chemical and sensory parameters were determined as“transition area”and“partially acceptable”, respectively.