Tokat Almus baraj gölü tabanından elde edilen mikrobiyal izolatların kitinaz aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the chitinase activities of microbial isolates obtained from the base of Tokat Almus dam lake
  1. Tez No: 729797
  2. Yazar: BEGÜM BUSE ÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan bu çalışmada, Ülkemizin Tokat ili Almus ilçesinde bulunan Almus Baraj Gölü'nün farklı noktalarından mikrobiyal izolatlar alınmış ve bu izolatların içerisinden kitinaz aktivitesi olan bakteriler izole edilmiştir. Kitinaz aktivitesi gösteren bakterilerin saf kültürleri hazırlanmış ve kitinaz aktiviteleri çeşitli yöntemlerle ölçülmüştür. Kitin molekülünü parçalama yeteneği en yüksek olan suşlar belirlendikten sonra, üç farklı kolloidal kitin örneği içerisinden enzim aktivitesinin en yüksek olduğu kolloidal kitin örneği belirlenmiş ve aktivitesi yüksek olan suşların; pH ve sıcaklık stabilite tayinleri yapılmış, optimum pH ve optimum sıcaklık değerleri belirlenmiştir. Sonrasında çeşitli inhibitör ve aktivatörlerin enzim aktivitesi üzerine etkileri test edilmiştir. Deneyler sırasında kullanılan tüm bakterilerden daha sonraki kitin degredasyonu ile ilgili olan çalışmalarda kullanabilmek adına stok kültürler hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucuna göre izole edilmiş olan bakteri kültürlerinin bazik ve mezofilik olduğu tespit edilmiştir. Optimum pH değerleri; B-98 için 9.0, B-123 için 10.5, B-124 için 8.5 olarak, optimum sıcaklık değerleri ise 40 oC olarak belirlenmiştir. Çeşitli kimyasallar ile yapılan deneyler sonucunda ise kitinaz enzimi üzerinde inhibe ve aktive edici özellik taşıyan kimyasallar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, microbial isolates were taken from different points of the Almus Dam Lake in the Almus district of Tokat province in our country, and bacteria with chitinase activity were isolated from these isolates. Pure cultures of bacteria showing chitinase activity were prepared and their chitinase activities were measured by various methods. After the strains with the highest ability to break down the chitin molecule were determined, the colloidal chitin sample with the highest enzyme activity was determined among three different colloidal chitin samples, and the strains with high activity; pH and temperature stability determinations were made, optimum pH and optimum temperature values were determined. Afterwards, the effects of various inhibitors and activators on enzyme activity were tested. Stock cultures were prepared from all the bacteria used during the experiments to be able to use them in subsequent studies related to the degradation of chitin. According to the results of the study, it was determined that the isolated bacterial cultures were basic and mesophilic. Optimum pH values; 9.0 for B 98, 10.5 for B-123, 8.5 for B-124, and optimum temperature values were determined as 40 oC. As a result of experiments with various chemicals, chemicals with inhibiting and activating properties on the chitinase enzyme were determined.