Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis)'nin parazit varlığı yönünden incelenmesi
Investigation for the presence of parasite in Mediterranean mussel (Mytilus galloprovincialis)
- Tez No: 434736
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin önemli av sahalarından toplanarak balık hallerinde canlı olarak satışa sunulan 480 adet Akdeniz midyesi (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) (Çanakkale, Erdek-Balıkesir ve İzmir), parazit varlığı yönünden histolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Histolojik kesitler üzerinden yapılan değerlendirmede dokularda parazitten kaynaklı değişimler belirlenmiştir. Moleküler yöntem kullanılarak yapılan araştırmada, tasarlanan primerler ile kurulan PCR amplifikasyonlarından elde edilen bantlar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda kopepod Mytilicola intestinalis (Steuer 1902) ve Mytilicola orientalis (Mori 1935), turbellarian Urastoma cyprinae (Graff 1882) ve trematod Parvatrema duboisi (Dollfus 1923) türleri tespit edilmiştir. İzmir örneklerinden bu parazit türlerinin tamamı teşhis edilmiş, Mytilicola türleri dışındaki türler ise (Urastoma cyprinae ve Parvatrema duboisi) Erdek ve Çanakkale örneklerinden tanımlanmıştır. Tespit edilen dört türün çoğaltılan bölgelerinin nükleotid kompozisyonu, genetik uzaklık matrisi ile filogenetik ağaçları verilmiştir. Moleküler analiz sonucu bu tez çalışması ile elde edilen türlerden Mytilicola intestinalis ve Mytilicola orientalis, ülkemiz sularındaki Akdeniz midyesinden ilk kayıt özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study Meditarrenean mussels (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) were collected live from the most important mussel distrubition areas in Turkish coastal waters (Çanakkale, Erdek-Balıkesir, İzmir). The presence of parasite was investigated based on histological and molecular methods. Histologic sections set out in the tissues of the parasite induced changes in the assesment. In the detection using molecular methods established by designing primers for PCR amplification tape obtained was evaluated. As a result of this evaluation 4 species (Mytilicola intestinalis Steuer 1902, Mytilicola Orientalis Mori 1935, Urastoma cyprinae Graff 1882, Parvatrema duboisi Dollfus 1923) were identified. All of those 4 species were found in İzmir. Only Urastoma cyprinae and Parvatrema duboisi species were found in Çanakkale and Erdek speciments. Nucleotide composition, pairwise genetic distance and phylogenetic trees of four detected species were given. The parasites that were found from these molecular investigations were the first records from Turkish coastal waters.