Savcılı Büyükoba örneğinde (Kaman/Kırşehir) peyzaj özelliklerinin kırsal kalkınma ve turizm açısından araştırılması
An investigation of landscaping characteristics in Savcılı Büyükoba sample (Kaman/Kırşehir) in terms of rural development and tourism
  1. Tez No: 434739
  2. Yazar: DERYA DURAN GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Çalışma;“yoğun göç yaşayan Savcılı Büyükoba köyünün, turizme yönelik kırsal peyzaj özelliklerinin ortaya çıkarılması ile kırsal turizm faaliyetlerinin belirlenmesi ve bölgede kırsal kalkınma için öneriler geliştirilmesini”amaçlamaktadır. Bu kapsamda; Kırşehir'in, Kaman ilçesi, Hirfanlı Barajı Turizm Merkezi'nde kıyısı bulunan Savcılı Büyükoba köyünün, kırsal peyzaj özellikleri incelenmiştir. Kırsal turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi ve kalkınma yaratılması için öneriler geliştirilmiştir. Bu amaçla; araştırma alanın doğal ve kültürel verileri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında işlenerek veri tabanı oluşturulmuş, elde edilen verilerin sentezi yapılmış ve 3 farklı grupla Katılımcı Kırsal Değerlendirme (KKD) toplantıları yapılmıştır. Literatür taramaları, toplantı sonuçları, araştırma alanı SWOT analizi ve verilerin analizine dayalı olarak iki farklı (tarımsal ve rekreasyon turizmi) alan kullanım tipi araştırma alanına uygun bulunmuştur. Araştırma alanı için belirlenen kırsal turizm faaliyetlerine SWOT analizleri yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda seçilen kırsal turizm faaliyetleri için en uygun ve uygun alanların bir arada yer aldığı 1/22.000 ölçekli alan sentez haritası CBS ortamında oluşturulmuştur. Ayrıca yerel halk ve katılımcılar için öneriler getirilmiştir. Sonuç olarak Savcılı Büyükoba (Kaman/ Kırşehir) köyünün kırsal peyzaj değerlerinin kalkınma açısından önemi ortaya konulmuştur. Ayrıca plansız olarak gerçekleştirilen turizm faaliyetleri için planlamanın önemi vurgulanmış, kırsal turizm faaliyetleri ile göç etkisinin azalması ve araştırmanın bundan sonraki çalışmalara altlık oluşturması hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims that“to reveal of rural landscape characteristic for tourism activities of Savcılı Büyükoba village, which is experiencing intense migration and determination of rural tourism activities and to develop recommendations for rural development in the region”. The present study examined of rural landscape characteristics of Savcılı Büyükoba village situated at Hirfanlı Dam tourism center of with coast in Kırşehir, Kaman county.The suggestions have been developed for rural tourism activity and development. For this purpose; natural and cultural data of the research field were processed in CBS setting and a data base was formed, and a field synthesis was made and Participant Rural Appraisal (PRA) meetings were held with 3 different groups. Subsequent to the literature search, meeting results, SWOT analysis and data base results, two different (agricultural tourism and recreation tourism) field usage types were found to be appropriate to the research field. SWOT analysis are made for the research areas identified to rural tourism activities. As a result of the evaluations, a synthesis map 1/22.000 scale layout consisting of together located in the most convenient and convenient selected for rural tourism activities was formed in the GIS field. In addition, a suggestions were made for the local people and participants. As a result of this study, rural landscape values of Savcılı Büyükoba (Kaman/ Kırşehir) village will be revealed in terms of development. Furthermore, the significance of planning for unplanned tourism activities will be emphasized and aimed to reduction of the impact of migration by rural tourism activities and create a base for the future work of this research.