Bilgisayar ders yazılımlarını değerlendirmek için bir model önerisi
A Proposed model for the evaluation of instructional software
- Tez No: 43477
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu araştırma, ders yazılımlarının değerlendirilmesi için yeni bir model önerisi ile bu modelin geçerlilik çalışmasını içermektedir. Araştırmacı tarafından, Ortaokul Hazırlık sınıfı İngilizce Programında yer alan“Comparatives, Superlatives”konusunda ders yazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılım hakkında uzman, öğretmen, öğrenci görüşleri belirlenmiş; ayrıca sınıf ortamında kullanılan yazılımın, öğrencilerin başarısı ile bilgisayara ve Bilgisayar Destekli Öğretim'e (BDÖ) yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmalar, 1994-1995 Bahar Dönemi'nde yürütülmüş; araştırmanın denek gruplarını, M.E.B., EBİT Daire Başkanlığı'nda çalışan altı uzman, ODTÜ Geliştirme Vakfı özel Lisesi Orta Kısım Hazırlık sınıfına devam eden on öğrenci, bu kısımda görevli beş ingilizce öğretmeni ile İstanbul Beşiktaş Anadolu Lisesi'nde görevli beş öğretmen oluşturmuştur. Uzmanlar ders yazılımını,“içerdiği konular”,“yönetim özellikleri”,“teknik özellikler”,“öğretim tasarımı”ve“bir bütün olarak alt bölümler”olamk üzere beş alt bölümde değerlendirmişlerdir. Uzmanlar için bu amaçla geliştirilen formda ilk dört grupta yer alan sorular için,“katılıyorum”,“katılmıyorum”ve“kararsızım”seçeneklerinden oluşan Üçlü Likert Tipi bir ölçek kullanılmış ve alt bölümlerin ortalamaları (x) hesaplanmıştır. Bulgular açıklanırken,“katılıyorum”seçeneği“olumlu görüş”,“katılmıyorum”seçeneği“olumsuz görüş”olarak yorumlanmıştır. Bulgulara göre uzmanlar, ders yazılımı hakkında,“içerdiği konular”yönünden“olumlu”(x= 2.40) ;“yönetim özellikleri”yönünden“olumsuz”(x= 1.88);“teknik özellikler”yönünden“olumlu”(x=2.15);“öğretim tasarımı”yönünden“olumlu”(x= 2.15) görüş belirtmişlerdir.“Alt bölümlerin bir bütün olarak değer lendirilmesi”ile ilgili son alt bölüm ise beş'li Likert Tipi ölçeğe göre, uzmanlarca“orta”(x= 2.66) olarak değerlendirilmiştir. Öğretmenlerin ders yazılımı ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla da bir“Yazılım Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Bu form“teknik özellikler”,“eğitsel özellikler”ve“kişisel düşünceler”olmak üzere üç bölümden oluşmuştur, öğretmenlerin görüşleri“tamamen katılıyorum”,“katılıyorum”,“karasızım”,“katılmıyorum”,“hiç katılmıyorum”seçeneklerinden oluşan Beş'li Likert Tipiölçeğe göre puanlanmış ve bölümlerin ortalamaları hesaplanmıştır. Bulgular açıklanırken,“katılıyorum”seçeneği“yeterli”,“kararsızım”seçeneği“yeterli değil”olarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, öğretmenler ders yazılımını“teknik özellikler”yönünden“yeterli değil”(x= 3.25),“eğitsel özellikler”yönünden“yeterli”(x=3.88), kişisel düşüncelerini de“yeterli”(x=4.03) olarak belirtmişlerdir. Ders yazılımının öğrencilerde öğrenmeyi ne ölçüde gerçekleştirdiğini ölçmek amacıyla bir“Boşluk Doldurma Testi”kullanılmış, öğrencilerin ön-son test puanlan arasındaki fark T testi ile sınanmış; fark 0.05 düzeyinde anlamlı bulunmuştur (t= 4.34). Bu bulgu, geliştirilen yazılımın öğrenmeyi gerçekleştirir bir özelliğe sahip olduğu biçiminde yorumlanmıştır. Öğrencilerin ders yazılımı ile ilgili görüşleri, sınıf uygulaması sonunda tartışma yöntemi ile alınmış ve öğrenciler genel olarak, ders yazılımını“öğrenme isteğini artırıcı”bulduklarını ifade etmişlerdir. Öğrencilerin bilgisayar kullanma ve BDÖ'e ilişkin tutumlarını belirlemek için Beş'li Likert Tipi bir“tutum ölçeği”kullanılmıştır, öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası tutumları arasında anlamlı bir fark bulunamamış; BDÖ ile ilgili tutumlarını ölçen son altı madde için ise 0.05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research proposes a new model for the evaluation of instructional software and includes a study on the validity of this model. An instructional software developed by the researcher to teach“Comparatives and Superlatives”that is one of the subjects in English Language Teaching program of the Preparatory Classes of Middle Schools. Not only the views of the subjects (specialists, teachers and students) on the instructional software but also the effect of the software on the success level of the students and on their attitudes towards computer and Computer Assisted Teaching (CAT) were investigated. Research activities were carried out in the Spring Semester of 1994-1995 School Year. Six specialists from the Ministry of National Education, ten students attending English Preparatory Class of Middle School of Middle East Technical University Foundation High School in Ankara, five English teachers working in this school and five English teachers working in Beşiktaş Anatolian High School constituted the subject groups. The specialists pointed out their views on a questionnaire from in five sub sections:“subjects included”,“administrative characteristics”,“technical characteristics”and“total of the subjects”. Likert type grading with three choices (agree, disagree, uncertain) was used for the questions in the first four sub-sections and means of each group were calculated.“Agree”was reported as“positive view”and“disagree”as“negative view”. Specialists' views on the instructional software were“positive”for“subjects included”(x= 2.40);“negative”for“administrative characteristics”(x=1.88);“positive”for“technical characteristics”(x=2.15); and“positive”for“instructional design”(x=2.15). For the questions in the last sub-groups (“total evaluation of each sub group”) Likert Type grading with five choices was used. The mean of the specialists' views was found to be“moderate”(x=2.66).Another form was used to determine the views of teachers on instructional software. This form included three sub-groups. Technical characteristics“, ”educational characteristics“ and ”personal views“. Likert type grading with five levels was used for the questions in each sub-group. It was found that the means of teachers' views were ”not adequate“ (x=3.25) for ”technical characteristics“, ”adequate“ (x=3.88) for ”educational characteristics“ and ”adequate“ (x= 4.03) for ”personal views“. In order to measure the effect of the instructional software on the success level of the students, a ”Blank Filling Test“ was used. The difference between the pre-test and post-test grades was significant at 0.005 level (t= 4.34), which means that the software developed is adequate to facilitate learning. Views of the students on the instructional software were maintained by the means of the discussion held after the instructional experience. In general, the students found the instructional software ”adequate to increase the motivation for learning". To measure the effect of the instructional software on the attitudes of the students. Likert type grading with five levels was used. There was no significant difference between the attitudes of the students before and after the application of the software, however, significant difference were found for each of the last six items aiming to measure the attitudes of the students towards CAT. VI