Gerçek zamanlı mermi kovanı kalite kontrol sistemi tasarımı
Real-time ammonution case quality control system design
  1. Tez No: 905777
  2. Yazar: KEREM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, savunma sanayii için kritik öneme sahip olan mermi kovanı üretim süreçlerinde, geleneksel insan gözlemine dayalı kalite kontrol yöntemlerinin sınırlılıklarını aşarak, yüksek hız ve doğrulukla otomatize bir kalite kontrol sistemi tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kovanların toplanma, besleme ve muayene süreçlerini modernize eden yenilikçi bir otomasyon sistemi tasarımıdır. Sistem, kovanların boyutlarını, yüzey kalitesini ve yapısal bütünlüğünü yüksek çözünürlüklü kameralar ve gelişmiş görüntü işleme algoritmaları kullanarak detaylı bir şekilde değerlendirir. Araştırma, muayene edilen kovanların NATO standartlarına uygunluğunu kontrol etme, üretim hatalarının kök nedenlerini tespit etme ve sürekli iyileştirme imkânı sunmasının yanı sıra, iş güvenliği ve çalışan ergonomisine de önemli katkılarda bulunduğunu göstermektedir. Bu otomasyon sistemi, mermi kovanı üretiminde kalite, güvenlik ve verimlilik standartlarını yükselterek, savunma sanayii için teknolojik bir atılım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to design and develop an automated quality control system with high speed and accuracy for bullet casing production processes in the defense industry, surpassing the limitations of traditional human-based quality control methods. The study involves the design of an innovative automation system that modernizes the collection, feeding, and inspection processes of casings. The system evaluates the dimensions, surface quality, and structural integrity of the casings in detail using high-resolution cameras and advanced image processing algorithms. The research demonstrates that the system not only ensures the compliance of inspected casings with NATO standards but also identifies the root causes of production errors and offers opportunities for continuous improvement. Additionally, it makes significant contributions to occupational safety and worker ergonomics. This automation system is considered a technological breakthrough in bullet casing production, enhancing quality, safety, and efficiency standards for the defense industry.