Ortak bir isophote eğriye sahip olan yüzey aileleri
Surface pencils with a common isophote curve
  1. Tez No: 434794
  2. Yazar: ORHAN OĞULCAN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde kullanılan bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında ortak bir isophote eğriye sahip olan yüzey ailelerinin parametrik gösterimleri elde edilmiştir. Daha sonra bir isophote eğrinin ekseni, {N,C,W} çatısı kullanılarak ifade edilmiş ve isophote eğriyi içeren yüzey aileleri karakterize edilmiştir. Ayrıca ortak bir geodezik eğri, asimptotik eğri ya da eğrilik çizgisine sahip olan yüzey aileleri {N,C,W} çatısına göre ifade edilmiştir. Verilen tüm teori için pratik uygulamalar ve örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında verilen bir eğriyi bir isophote eğri olarak içeren spacelike ve timelike yüzeyler için karakterizasyonlar verilmiştir. Bu karakterizasyonlar bazı örneklerle desteklenmiştir. Son bölüm, 3-boyutlu Öklid ve Minkowski uzayında isophote eğriler için elde edilen sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains some notions, definitions and theorems which are used in the thesis. In the third chapter, the parametric representation of surface pencils with a common isophote curve have been obtained in 3-dimensional Euclidean space. Then, the axis of a isophote curve has been stated by using the frame {N,C,W} and the surface pencils including the isophote curve have been characterized. Besides, the surface pencils which include a common geodesic curve, asymptotic curve or line of curvature have been expressed according to {N,C,W} frame. Practical applications an some examples are given for all the theory. In the fourth chapter, some characterizations for spacelike and timelike surfaces which incorporate a given curve as an isophote curve have been given in 3-dimensional Minkowski space. These characterizations have been supported by some examples. The last chapter contains the results obtained for isophote curves in Euclidean and Minkowski 3-spaces.