Apta-sensör teknolojisinde kullanılmak üzere doğal kaynaklardan biyomalzemelerin izolasyonu, karakterizasyonu, elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve biyolojik uygulamaları
Isolation, characterization, investigation of electrochemical properties and biological applications of biomaterials from natural sources towards to use in apta-sensor technology
- Tez No: 434804
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Kimya, Biochemistry, Bioengineering, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında denizanası, yumurta kabuğu ve kağıt gibi doğada bolca bulunan kaynaklardan biyomedikal teknolojilerde yaygın olarak kullanılan kollajen, hidroksiapatit ve selüloz yapıda kağıt jel gibi malzemelerin ekonomik ve pratik üretimi, detaylı karakterizasyonu, apta-sensör matriksi olarak kullanılabilirliği ve ön-klinik uygulamalarının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, JF kollajeni/TBA, JF kollajeni/nHA/TBA ve JF kollajeni/PG/Au/nHA/TBA apta-sensörleri hazırlanmış, yüzey karakterizasyonları, optimizasyon ve kalibrasyon çalışması ve bunları takiben validasyon ve nöro-klinikte trombin tayininde kullanılabilirliği üzerine çalışılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde her üç apta-sensörün birbirine ve ticari olarak temin edilen ELISA kiti ile elde edilen yanıtlara yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Geniş çaplı bir klinik uygulama sonucunda geliştirilen sistemlerin MS, Parkinson, Epilepsi, Myestenia Gravis ve polinöropati gibi nörodejeneratif hastalıkların erken teşhisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, it was aimed the investigation of economic and practical production, detailed characterization, usability as an apta-sensor matrix, and pre-clinical application of some widely used biomaterials in biomedical technologies such as collagen, hydroxyapatite and cellulosic paper gel from natural sources such as jellyfish, egg shell or paper, which are aboundant in nature. For this purpose, JF collagen/TBA, JF collagen /nHA/TBA and JF collagen/PG/Au/nHA/TBA apta-sensors were developed, the surface characterizations, optimization and calibration studies were carried out, followed by validation and neuro-clinical studies towards to detection of thrombin. When the results were investigated, it was shown that all of the apta-sensors have similar responses with both each other and commercially obtained ELISA kit. It is thought that the developed systems can be used for the early diagnosis of some neurodegenerative diseases such as Multiple Sclerosis, Parkinson's, Epilepsy, Myestenia Gravis and polyneuropathy, following an advanced clinical trial study.