Hekzaklorosiklotrifosfozatrien ile tetraoksa-13-azasiklopentadekan'ın reaksiyonu
  1. Tez No: 66010
  2. Yazar: AYŞIN KÜÇÜKPARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEFA AHSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada l,4,7,10-tetraoksa-13-azasiklopentadekan bileşiği sentezlendi.Bu bileşiğin fazlası alınarak. THF içinde doğrudan argon atmosferinde hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer) ile etkileştirildi. Trimerin l,4,7,10-tetraoksa-13-azasiklopentadekan (1/20) ile reaksiyonu sonunda oluşan ürünlerin yapılan incelendi ve 5 klor atomunun 1,4,7,10-tletraoksa- 13-azasiklopentadekan ile ve 1 klor atomunun da OH ile yer değiştirdiği anlaşıldı. Elde edilen bileşiklerin yapılan, elementel analiz, İR, Kütle, kısmen de *H ve 13C, NMR spektrumları ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, l,4,7,10-tetraoxa-13-azacyclopentadecane was synthesized. With the excess amount of the compound hexachlorocyclotriphosphazatrien (trimer) was reacted in THF directly under the argon atmosphere. In the reaction of trimer with l,4,7,10-tetraoxa-13-azacyclopentadecane (1/20) substituted trimer was obtained. The products were elucidated structurally. It has been seen that l,4,7,10-tetraoxa-13-azacyclopentadecane substituted for 5 chlorine atoms and OH substituted for 1 chlorine atom.. The products were investigated structurally via elemental analysis, IR, Mass spectrums and also XH, 13C NMR spectrums were used partially, so the results were given in the manner.