ICP-OES ile ökse otunda ağır metal tayini
Determination of heavy metals in mistletoe by ICP-OES
  1. Tez No: 434805
  2. Yazar: VEYSİ KAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında tıbbi bitki olarak kullanılan ökse otu (Viscum albüm L.)'nun yaprağı, meyvesi, dalı ve üzerinde asalak olarak yaşadığı badem ağacının yaprağı, dalı ve kabuğunda bulunan Al, As, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Pb, Zn elementleri tayin edildi. Ağır metal tayinleri için kullanılan birçok yöntemden biri olan ICP-OES yöntemi kullanıldı. Metaller için en iyi sonuçların alındığı dalga boyları seçilerek bu dalga boylarında yapılacak kalibrasyon çözeltilerinin ölçümleriyle her bir ağır metal katyonu için analiz sonuçları hesaplandı. Elde edilen bu sonuçlar, % 95 güven seviyesi için istatistiksel olarak değerlendirildi. Bu bulgular içerisinde özellikle ağaç ve ökse otundaki metal elementleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı tespit edilen bu çalışmada, ökse otunda badem ağacına göre daha yüksek oranda bulunan potasyum, magnezyum ve çinko dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fifteen elements (Al, As, Ba, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Pb, Zn) were determined present in leaves, fruit and branch of the mistletoe (Viscum Album L.)used as a medicinal plant and leaves, branches, bark of the almond tree. which the mistletoe (Viscum Album L.) lives as sponger. ICP-OES method which is one of the method used for heavy metals was used for the elements. Results were calculated for each heavy metals contains from calibration measurements at the wavelenght selected as an optical wavelenght for metals. Results were evaluated statistically at 95 % significance level. As a result, potassium, magnesium and zinc were found higher ratio in mistletoe (Viscum Album L.) according to the almond tree.