Üniversite bilgi sistemlerinde servis odaklı mimari (SOA) kullanarak online ödeme sistemi tasarımı
The design of an online payment system using Service Oriented Architecture in universty information systems
  1. Tez No: 434818
  2. Yazar: ERKAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVHİT KARACALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Servislerin etkin bir şekilde koordine edilip kullanılabilmesi amacıyla bir araya getirilmesi ile oluşan servis odaklı mimarinin (SOA) kullanımı son zamanlarda giderek artmaktadır. Bir bilgi işlem stratejisi olan SOA temel yapı taşları birbirlerine gevşek bağlı olan servislerdir. Fonksiyonların servisler halinde sunulmasını benimseyen bir yaklaşım olan SOA, farklı platformlarda yazılmış olan kurumsal uygulamalar arasında entegrasyon sürecinde ortaya çıkan maliyet, süre, hız gibi problemlere çözümler sunmaktadır. Bankacılık sistemlerinde, üniversite bilgi sistemlerinde, online ödeme sistemlerinde, sağlık sektöründe ve esnekliğe, güvenliğe ve hıza ihtiyaç duyulan teknolojinin olduğu her yerde SOA kullanımı karşımıza çıkmaktadır. Bu tezde SOA yaklaşımından faydalanılarak üniversite bilgi sistemlerinde online olarak harç, materyal ücreti, kart ücreti vb. ödemelerin alınabilmesini sağlayan sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. Saniyeler içerisinde kişilerin bankalara, ATM'lere gitmeden oturdukları yerden ödemelerini yapabilmeleri ve anında ödemelerin ilgili sistemlere aktarılabilmesi günümüz hız çağında yaşayan insanlar için zamandan büyük tasarruf sağlayacak ve kişilerin, kurumların işlerini kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The use of service oriented architecture (SOA) consisting of different services has increased in an accelerated rate in recent years, which aims to use such services in a coordinated manner effectively. The core structure of SOA, which is an information processing strategy, is the services that are loose coupled to each other. SOA is an approach internalizing different functions as services provides solutions for cost, time and speed problems that are seen on the integration process of different corporate applications being coded different platforms. It is inevitable to encounter SOA practices on the technologies requiring flexibility, security and speed such as banking systems, university information systems, online banking systems, online health services. In this thesis, it is aimed to provide the design of online services including tuition, material, and card fees of a public university information system build on SOA approach. The opportunity of paying fees on a seat within seconds without going banks and ATMs and the opportunity of transferring such payments to the related systems within seconds help people living in information age to save their time and thereby make individuals' and organizations' works easier.