Andropoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtiler, cinsel doyum ve yaşama bakış açısının incelenmesi
Andrapousal symptoms, sexual satisfaction and life orientation in men at various age groups
  1. Tez No: 43482
  2. Yazar: SENA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜVEYDA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada, farklı yo? grupları ve eğitim düzeylerindeki erkeklerde andropoza ilişkin belirtiler, cinsel doyum ve yaşama bahş açısı incelenmiştir. Ayrıca yaş ve eğitim düzeyinin yanısıra deneklerin medeni hali ve yaşama bakış açısının andropoza ilişkin belirtileri ve cinsel doyumu yordamadaki katkısı ele alınmıştır. Araştırmada deneklerin yaşlarıyla Cinsel Doyum Ölçeği alt ölçeklerinden aldıkları puanlar ile Cinsel Doyum Ölçeği toplam puanlan ve toplam belirti puanlan arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın ömeMernini orta ve yüksek eğitim düzeyinden, 29-64 yaş arasında 4 farklı yaş grubunun toplamı olan 200 erkek denek oluşturmuştur. Araştırmada Belirti Tarama Listesi (Neugarten ve Kraines, 1965), Cinsel Doyum Ölçeği (Golombok-Rust, 1983) ve Yaşam Yönelimi Testi (Scheier ve Carver, 1985) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ANOVA, Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmada andropoza ilişkin belirti bulgularına bakıldığında, yaş gruplan ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Ancak cinsel doyuma ilişkin bulgulara bakıldığında, yaş gruplan ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı farklılık olduğu gözlenmiştir. Bu anlamlı farklılaşma, yaş ilerledikçe erkeklerin daha az cinsel doyuma sahip olduklan yönündedir. Yüksek okul mezunu denekler orta dereceli okul mezunu deneklerden daha fazla cinsel doyuma sahiptirler. Aynca yaşama bakış açısının andropoza ilişkin belirtileriyordadığı görüknüşmr.Bulgularımız, deneklerin yaşlarıyla Cinsel Doyum Ölçeği alt ölçeklerinden aldıkları puanlar ve Cinsel Doyum Ölçeği toplam puanlan ile toplam belirti puanlan arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırma bulgulan diğer ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçlan çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study was designed to investigate andropausai symptoms, sexual satisfaction and life orientation in men at different ages and educational levels. Additionally, the predictive power of marital status and life orientation on sexual satisfaction and andropausai symptoms were investigated. The relationship between age and the sexual satisfaction subscale scores and the andropausai symptoms and sexual satisfaction total scores were also studied. The sample consisted of 200 men subjects with an age range of 29-64 forming 4 different age groups representing lycee and university educational levels. The symptom checklist (Neugarten ve Kraines, 1965), Golombok-Rust Sexual Satisfaction scale (Golombok- Rust, 1988) and life orientation Test (Scheier ve Carver, 1985) were used to measure andropausai symptoms, sexual satisfaction and life orientation. Data were analyzed using ANOVA, Stepwise Multiple Regression Analysis and Pearson Moments Correlation technics. Results in Anova showed no significant difference between age groups and educational levels on andropausai symptoms. There were however significant differences between age groups and educational levels on sexual satisfaction. Men had less sexual satisfaction with increasing age. Subjects "with higher education have more sexual satisfaction at all age levels. The life orientation of the subjects predicted andropousal symptomssignificantly. There was also a significant correlation between age and the sexual satisfaction subscale scores and andropausal symptoms and sexual satisfaction total scores. The findings of this study were discussed within the framework of other results of studies in different countries.