Özel televizyonların kadınların siyasi davranışlarına etkisi
The Effects of commercial televisions on women's political behavior
- Tez No: 43481
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, özel televizyon kanallarının kadınla rın siyasi davranışlarına olan etkilerinin tespit edil mesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Ankara il merkezinde çalışan ve çalışmayan kadınlardan oluşan, toplam 200 kişilik bir ö'rneklemde uygulama çalışması yapılmıştır. Günümüzde kitlelerin yaşadıkları toplumdaki siyasal olaylar hakkında bilgi edinmeleri dolaylı veya dolaysız olarak kitle haberleşmesine dayanmaktadır. Bu noktada televizyona çok önemli bir rol düşüyor. Çünkü günümüzde televizyon ulaştığı kitle acısından çok büyük bir etkileme gücüne sahiptir. Televizyon gerçekten de siyasal bilincin yerleşmesinde ve kitlelerin politize olmasında etkin bir araçtır. Toplumda televizyondan en çok etkilenen kesim, onu ençok seyreden kesim yani kadınlardır. Kadının asli görevinin, toplumun yeniden üretimi olduğunu savunan ideoloji aşılmış ve kadının toplumsal kararların alınmasında sorumlu tutulan bir ideolojiye yerini bırakmıştır. Yani kadınların siyasetle ilgilenmesi bir istisna olmaktan çıkmıştır. Çalışmamızın sonucunda; kadınların kendilerine en yakın hissettikleri kitle iletişim aracı olarak televiz yon belirlenmiştir. Kadınların siyasi içerikli program ları seyretmesinde özel televizyon kanallarının yayın hayatına girmesi ile gözle görülür bir artış kaydedil miştir. Yani özel televizyon kanallarının kamu televiz yonuna kıyasla farklı biçimdeki yorum ve programları sayesinde kadınların siyasi konularda daha fazla bilgilenmiş ve bilinçlenmiş oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
XIX SUMMARY The aim of this study is to prove the efects of commercial TV channels on women's political attitude. On this way, a survey research has been carried out between 200 people consisting of working women and house wifes within the center province of Ankara. Nowadays, obtaining information related with the political events of the mass society depends directly or indirectly on mass media. In this point, television plays a big role, because nowadays from the point of reaching a great mass, television has a great power of influence television is actually an effective vehicle for the establishment of political consciousness and for the politization of the mass. The society section which is mostly effected the by the TV is the section that watches it mostly: namely women. The ideology, which was defending that women's principal duty is the reproduction of the society has been overcome and instead, the ideology which made women responsible for forming decisions of the society has been adopted. The fact that women are engaged in politics is not an exception anymore, As the result of our study it is determined, that the mostly preferred mass media by women is the television It has been noticed that together with the establishment of the commercial TV channels the number of women watching programs with political contents has increased conspicuously. This means that the commercial television channels by comparison with the public television have by means of their diferent interpreta tions and comments led to the fact that women are more informed and conscious of political themes.