Sefazolin sodyum, amoksisilin ve gentamisin antibiyotiklerinin fare testis dokusundaki oksidatif stres ve fertilite üzerine etkisinin moleküler ve protein seviyesinde araştırılması
Investigation at molecular and protein levels of effect on oxi̇dati̇ve stress and fertility in mouse testis tissue of cefazolin sodium, amoxicillin and gentamycin antibiotics
- Tez No: 434852
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez kapsamında, Türkiye'de en çok kullanılan amoksisilin, gentamisin ve sefazolin antibiyotiklerin fare testis dokusunda oksidatif stres yolağı ve üreme üzerine etkisi gen ve protein seviyesinde belirlenmeye çalışıldı. Bu amaçla, erkek BALB/c farelerine 100 mg/kg dozunda antibiyotikler 6 gün enjekte edildi. Fare testis dokusunda Sod, Cat, Gr, G6pd ve Gst genlerinin kantitatif ekspresyon seviyeleri Real Time PCR ile belirlendi. Ayrıca SOD, CAT, GR, G6PD, GST ve GPx enzimlerin aktiviteleri ölçüldü. Fertilitenin değerlendirilmesi için Dazl ve Rbmy genlerinin kantitatif ekspresyon seviyeleri Real Time PCR ile belirlendi ve kauda epididimisteki spermatozoa parametreleri incelendi. Gerçekleştirilen deneyler sonucunda amoksisilin ve gentamisin antibiyotiklerinin fare testis dokusunda oksidatif strese neden olduğu belirlendi. Ayrıca Dazl geni ekspresyonunun, kullanılan antibiyotikler tarafından baskılandığı ve Rbmy gen ekspresyonunun ise amoksisilin ve gentamisin tarafından indüklenirken ve sefazolin tarafından baskılandığı belirlendi. Sperm parametrelerinin oksidatif stres ve Dazl geni ekspresyonu değişimine bağlı olarak olumsuz etkilendiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine of the effect of amoxicillin, gentamicin and cefazolin that most used antibiotics in Turkey, on mouse testis tissue. In this purpose, 100 mg/kg dose of antibiotics were injected male BALB/c mouse during six day. Quantitative expression levels of Sod, Cat, Gr, G6pd and Gst genes were detected by Real Time PCR on mouse testis. Activity of SOD, CAT, GR, G6PD, GST and GPx enzymes were also detected to determine of oxidative stress level on mouse testis. To assessment of fertility, quantitative expression levels of Dazl and Rbmy genes were detected by Real Time PCR on mouse testis and spermatozoa parameters were studied on cauda epididymis. As a result, amoxicillin and gentamicin treatment exacerbated oxidative stress on mouse testis. All of them suppressed Dazl gene expression. While Rbmy gene expression was induced by amoxicillin and gentamicin, was suppressed by cefazolin. Due to oxidative stress and Dazl gene expression level, spermatozoa parameters were negatively affected.