Bazı flavonoidlerin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve insan eritrositlerinden saflaştırılan glutatyon s-transferaz enzim aktivitesi üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Determination of antioxidant capaci̇ty of some flavonoid, purification of glutathione s-transferase from human erythrocyte and investigation of inhibition effect on enzyme activity
  1. Tez No: 434851
  2. Yazar: MİNE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İRFAN KÜFREVİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez kapsamında baicalin, baicalein ve phloridzin flavonoidlerinin antioksidan kapasiteleri incelendi. Çalışmada kullanılan flavonoidlerin antioksidan kapasitesini ölçmek için demir indirgeme aktivitesi, kuprik iyonları (Cu+2) indirgeme aktivitesi, FRAP metoduna göre ferrik iyonları (Fe+3) indirgeme aktivitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikalini (DPPH·) giderme, 2,2´-azino-bis(3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikalini (ABTS∙+) giderme aktivitesi yöntemlerinden yararlanıldı. Sonuçların mukayese edilmesinde bütillenmiş hidroksianisol (BHA), bütillenmiş hidroksitoluen (BHT), α-tokoferol ve troloks standart antioksidanları kullanıldı. Ayrıca baicalin, baicalein ve phloridzin flavonoidlerinin bir detoksifikasyon enzimi olan ve metabolik öneme sahip glutatyon S-transferaz (GST) enzim aktivitesi üzerine in vitro inhibisyon etkileri araştırıldı. Çalışmada kullanılan GST enzimi için kaynak olarak insan eritrositleri kullanıldı. İnsan eritrositlerin GST enzimi glutatyon-agaroz afinite kolonu yardımıyla 3,309 EÜ/mg protein spesifik aktiviteyle 1140 kat saflaştırıldı. Enzimin saflığı sodyumdodesilsülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) ile kontrol edildi. Saflaştırılan enzim üzerine baicalin, baicalein ve phloridzin flavonoidlerinin inhibisyon etkilerini incelemek amacıyla önce beş farklı inhibitör konsantrasyonunda enzim aktivitesi ölçüldü ve % Aktivite-[İnhibitör] grafiği çizildi. Enzim aktivitesini yarıya düşüren inhibitör konsantrasyonu olan IC50 değerleri çizilen bu grafik yardımıyla sırasıyla 0,028; 0,056; 0,769 mM olarak hesaplandı. Enzim inhibitör ayrışma sabiti olan Ki değerleri ise sırasıyla 0,0145; 0,024; 0,762 mM olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, antioxidant capacity of baicalin, baicalein and phloridzin flavonoids were examined. To measure the antioxidant capacity of flavonoids used in the study, iron reduction activity, cupric ions (Cu2+) reduction activity, ferric ion according to the FRAP method (Fe3+) reduction activity, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl free radical (DPPH ·) removal activity, 2,2'-azino-bis (3-etilbenztiyoazol-6-sulfonic acid) radical (ABTS ∙ +) removal activity methods were used. Butylated hydroxy anisole (BHA), butylated hydroxy toluene (BHT), α-tocopherol and trolox standards antioxidants were used for a comparison of the results. In addition in vitro inhibitory effect of baicalin, baicalein and phloridzin flavonoids were investigated on the glutathione S-transferase (GST) enzyme activity. Human erythrocytes as a source of GST enzymes in the study was used. GST enzymes of erythrocyte with the help of glutathione-agarose affinity column was purified with 3.309 EU/mg protein specific activity and 1140-fold. The purity of the enzyme were checked with sodium dodecyl sulfate polyacrylamide gel electrophoresis (SDS-PAGE). IC50 values baicalin, baicalein and phloridzin flavonoids, respectively, as 0.028, 0.056, 0.769 mM was calculated with % Activity-[Inhibitory] graphs. Values inhibitor dissociation constant of the enzyme, Ki, were found as 0.0145, 0.024, 0.762 mM, respectively