Bazı yeni floresans pillar[5]aren türevlerinin sentezi ve antibiyotiklerin tespitinde kullanılması
Synthesis of some new fluorescence pillar[5]arene derivatives and their use in the detection of antibiotics
  1. Tez No: 1011130
  2. Yazar: MENZEHER SERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMED NURİ KURŞUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında bazı antibiyotiklerin seçici tespiti için iki jenerik sınıf, Pillar[5]aren ve Bodipy türevleri kombine edilmiştir. Bu amaçla, on adet ve beş adet halojenür grubu iki farklı Pillar[5]aren türevi ve alkil-amin grubu içeren bir Bodipy türevi sentezlenmiştir. Daha sonra Pillar[5]aren türevleri ile alkil-amin grubu içeren bir Bodipy türevi DIPEA varlığında reaksiyona sokulmuş ve iki makrosiklik bir bileşik (Pillar[5]-F1 ve Pillar[5]-F2) hazırlanmıştır. Bileşiklerin kimyasal yapı analizleri, 1H-NMR, FT-IR, 13C-NMR, erime noktası, elementel analiz ve floresans spektroskopisi gibi bazı teknikler kullanılarak aydınlatılmıştır. Pillar[5]-F1 ve Pillar[5]-F2'nin antibiyotiklere (Linkomisin HCl, Tilmikosin Fosfat, Seftiofur HCl, Oksitetrasiklin Dihidrat, Spektinomisin Sülfat Tetrahidrat, Gentamisin Sülfat, Amoksisilin Trihidrat, Klaritromisin, Meropenem, Sefazolin, Ampisilin/ Sulbaktam, Piperasilin Na/ Tazobaktam, İmipenem / Silastatin Na, Seftriakson Disodyum, Vankomisin HCl, Amoksisilin Sodyum, Ampisilin, Sefuroksim Na) karşı duyarlılığı florometrik olarak yarı sulu ortamda Uv-vis ve florimetre cihazlarının kullanımıyla incelenmiştir. Antibiyotikler ve Pillar[5]-F1 ile Antibiyotikler ve Pillar[5]-F2 arasındaki elektrostatik etkileşimler ve hidrojen bağı gibi moleküller arası etkileşimler, sensör sistemlerimizin Ampisilin ve Piperasilin Na'yı diğer antibiyotiklerden ayırt edilebilmesini sağlamıştır. Pillar[5]-F1 ile ampisilin ve Piperasilin Na 'nın seçici etkileşimi ile Pillar[5]-F2 ile ampisilin ve Piperasilin Na 'nın seçici etkileşimleri, P5-Bodipy'nin floresan şiddetini artırmıştır. Pratik uygulamalar için, tek dalga boyu tespiti ile diğer geliştirilmiş sensörlere göre önemli bir avantaja sahiptir.
Özet (Çeviri)
In In this thesis study, two generic classes, Pillar[5]arene and Bodipy derivatives, were combined for the selective detection of some antibiotics. For this purpose, two different Pillar[5]arene derivatives with ten and five halide groups and a Bodipy derivative containing an alkyl-amine group were synthesized. Then, the Pillar[5]arene derivatives and the Bodipy derivative containing an alkyl-amine group were reacted in the presence of DIPEA and two macrocyclic compounds (Pillar[5]-F1 and Pillar[5]-F2) were prepared. The chemical structure analyses of the compounds were elucidated using some techniques such as 1H-NMR, FT-IR, 13C-NMR, melting point, elemental analysis and fluorescence spectroscopy. The susceptibility of Pillar[5]-F1 and Pillar[5]-F2 to antibiotics (Lincomycin HCl, Tilmicosin Phosphate, Ceftiofur HCl, Oxytetracycline Dihydrate, Spectinomycin Sulfate Tetrahydrate, Gentamicin Sulfate, Amoxicillin Trihydrate, Clarithromycin, Meropenem, Cefazolin, Ampicillin/Sulbactam, Piperacillin Na/Tazobactam, Imipenem/Cilastatin Na, Ceftriaxone Disodium, Vancomycin HCl, Amoxicillin Sodium, Ampicillin, Cefuroxime Na) was investigated fluorometrically in a semi-aqueous medium using UV-vis and fluorimeter devices. Intermolecular interactions such as electrostatic interactions and hydrogen bonding between antibiotics and Pillar[5]-F1 and antibiotics and Pillar[5]-F2 enabled our sensor systems to distinguish Ampicillin and Piperacillin Na from other antibiotics. Selective interaction of Pillar[5]-F1 with ampicillin and piperacillin Na and selective interaction of Pillar[5]-F2 with ampicillin and piperacillin Na increased the fluorescence intensity of P5-Bodipy. For practical applications, it has a significant advantage over other improved sensors with single wavelength detection.