Glifosatın zebra balığı (Danio rerio) embriyonik gelişiminde antioksidan sisteme etkileri
Effects of glyphosate on zebra fish (Danio rerio) embryonic development in antioxidant system
- Tez No: 434853
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, özellikle tarımsal alanlarda bulunan istenmeyen yabani bitkilerin öldürülmesinde kullanılan glifosatın zebra balığı (Danio rerio) embriyoların antioksidan sistemleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaç için 20 balık embriyosu 96 saat boyunca 1, 5, 10 ve 100 mg/L glifosata maruz bırakılmıştır. Deney aşaması tam şansa bağlı basit deneme planına göre, dört tekrarlı olarak gerçekleştirilmiştir. Bir kontrol ve dört muamele grubu olarak toplamda beş grup ile çalışma yürütülmüştür. Çalışma sonucunda glifosatın uygulama gruplarındaki SOD ve GSH-Px'e ait mRNA ekspresyonlarını istatistiki olarak önemli ölçüde düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of glyphosate which is frequently used for killing of undesired wild plant in agricultural areas on antioxidan system of Danio rerio's embriyonic stage. For this purpose, 20 fish embryo were exposed to 1, 5, 10 and 100 mg/L of glyphosate for 96 hours. The experiment was designed according to simple experimental design as four replicates. The experiment was completed in totally five groups which are one control and four experiment groups. The results of this study showed that SOD and GSH-Px mRNA expression was significantly decreased in glyphosate treatment group samples compared with control groups.