Bazı çörek otu (Nigella sativa L., Nigella damascena) genotiplerinde tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural and quality characters some of black cumin (Nigella sativa L., Nigella damascena) genotypes
  1. Tez No: 434897
  2. Yazar: ZEYNEP ÜRÜŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, bazı çörek otu genotiplerinin tarımsal ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla 2015 yılında Erzurum'da yürütülmüştür. Araştırmada, 10 farklı çörek otu (İzmir, Kerkük, Burdur, Denizli, Çameli, Afyon, Bursa, Aksaray, Tokat ve Diyarbakır) yer almıştır. Deneme“Tesadüf Bloklar”deneme planına göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada çıkış süresi, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, dal sayısı, kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, bin tane ağırlığı, tohum verimi, tohumda ki protein oranı ve sabit yağ oranı incelenmiştir. İncelenen bütün karakterler bakımından genotipler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre genotiplerin çıkış süresi 17,3-23,0 gün, çiçeklenme süresi 60,7-93,3 gün, yetişme süresi 104,0-133,0 gün, bitki boyu 22,0-47,7 cm, dal sayısı 3,9-6,7 adet, kapsül sayısı 5,5-19,8 adet, kapsüldeki tohum sayısı 62,2-117,3 adet, bin tane ağırlığı 2,5-3,5 g, tohum verimi 94,8-169,1 kg/da, protein oranı %15,4-24,4 ve sabit yağ oranı %36,1-41,6 arasında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, Erzurum şartlarında tohum verimi bakımından çörek otu genotipleri arasında Denizli ve Çameli çeşidinin daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the quality of agricultural properties in some black cumin (Nigella sativa L) under Erzurum conditions in 2015. In this study, the effects of black cumin genotypes (İzmir, Kerkük, Burdur, Denizli, Çameli, Afyon, Bursa, Aksaray, Tokat and Diyarbakır) were evaluated. The experimental design was the randomized block with three replications. Days to emergence, days to flower, days to maturity, plant height, number of branches, number of capsule, number of seeds in capsules, thousand seed weights, seed yield, protein content in the seed and fixed oil were investigated in this experiment. In terms of differences in the genotypes studied, all the characteristics were significant. The results obtained from this study were as follows. Days to emergence 17,3-23,0; days to flower 60,7-93,3; days to maturity 104,0-133,0; plant height 22,0-47,7 cm; number of branches 3,9-6,7; number of capsule 5,5-19,8; number of seeds in capsules 62,2-117,3; thousand seed weights 2,5-3,5 g; seed yield 94,8-169,1 kg/da; protein content in the seed 15,4-24,4% and fixed oil content 36,1-41,6 %. Based on the results of the present study, it can be concluded that Denizli and Çameli genotypes in terms of seed yield conditions of Erzurum would be suggested.