Türk kadınının 1876-1942 yılları arasında geçirdiği sosyal-kültürel değişme sürecinin 3. Türk romanında incelenmesi
The Analysis of the process of social -cultural changes in the status of Turkish women from 3. novels, dating between 1876-1942
- Tez No: 43489
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN ŞAFAK BALKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Anthropology, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada öncelikle toplumsal değişme kavramında, toplumun yapısını oluşturan, toplumsal ilişkilerin ve toplumsal kurumların değişmesi söz konusu olmaktadır. Birinci bölüm içinde, sosyal -kül türel değişme ve Türk romanında kadının imgesi incelenmektedir. Daha sonra çalışmanın ortaya çıkmasını sağlayan varsayım ve denen- çeler ikinci bölümde ortaya kondu. Amaç, 1876-1942 yılları arasında Türk toplumunda kadının statü ve rollerinin değişmiş olduğunu saptamaktı. Üçüncü kısımda, tarihsel bir bakış açısıyla Türk kadını ele alınmaktadır. Türkiye'de kadın araştırmaları da bu bölüm içinde incelenmektedir. Dördüncü bölümde, 1876-1942 yılları arasında değişme süreci içinde toplum ve kadın arasında bir karşılaştırma yapıldı ve amacımıza uygun romanlar (1923-1936) seçilip incelendi. Sonuç kısmında ise romanlarda incelenen bulgulardan Türk kadınının toplumsal yerinin hızlı bir değişimden geçtiği ancak hâlâ istenilen noktaya ulaşılamadığı gösteri i i yor.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this Study, the concepts of social change, the forces affecting society, changes in social relationships and related associations are the topics covered. In the first chapter, social-cultural changes and the image of women in Turkish novels are the point of interest. Then the hypotheses and the attempts of the study are brought out in the second chapter. The goal is to ascertain the changes in the role and status of women in the Turkish society between the years of 1876-1942. In chapter three, the historical perspective is grasped. Also the research of women in Turkey is explored. In the fourth chapter a comparison is made between the process of change in both the society and in the status of Turkish women between the years 1876-1942. Case novels suitable to the goal were chosen and examined compar a t i ve 1 y. In the conclusion section it was shown from dis coveries gathered in novels that the place of Turkish women in society, though a rapid change took place, has not yet reached the desired apex.