Toprak işleme makinelerindeki şanzıman sistemi için bir test düzeneğinin tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a test apparatus for gearbox in tillage machines
  1. Tez No: 434902
  2. Yazar: LATİF MUTLU ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada toprak işleme makinalarında kullanılan şanzıman sistemlerinin test edilmesine imkân tanıyacak bir deney düzeneğinin tasarlanmasını içermektedir. Şanzımanın dinamik kuvvetle karşı karşıya kalmasından dolayı rulman dağılması, gövde çatlağı, dişli kırılmaları ve yağ kaçakları meydana gelmektedir. Test cihazı ile üretilen şanzımanın test edilmesi ile yük altında şanzımanın kullanımı izlenmektedir. Bu sayede dişlinin reaksiyonu, kullanılan rulmanların dayanımı, gövdedeki çatlama gibi problemler izlenerek problemlerin giderilmesine yönelik çalışmalar için şanzıman test cihazı tasarım ve imalatı yapılmıştır. Tarım Makinalarında kullanılan şanzımanların zorlu ortamda çalışmaları, sürekli dinamik yük altında olmaları sebebiyle üretimi yapılan şanzımanların testi bir o kadar önem arz etmektedir. Özelikle ithal şanzımanların Türkiye şartlarında daha çok ilgi görmesi ve arıza çıkarmadan yıllarca çalışması yerli üreticiler için bu testlerin önemini bir kat daha artırmaktadır. Test cihazında yurt dışı imalatlı ithal şanzıman ile yerli imalat yerli şanzıman kullanılarak Devir- Zaman, Tork- Zaman, Basınç-Zaman, Sıcaklık-Zaman, Motor Gücü-Zaman, Şanzıman Çıkış Gücü-Zaman, Şanzıman Verim-Zaman değişimleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contains the design and manufacturing of a testing system which will enable to test the gear boxes used in soil tillage machinery. The heavy dynamic working conditions of gear boxes in the field can result total dissolution of bearings, body tear, gear cracks and oil seepage. The testing system will provide field conditions under exact stresses of gear box. By this the reaction of gears, the resistance of bearings, the problems on the body tear can be monitored and precauitons can be taken. Because of the heavy dynamic conditions of gear boxes used in Agricultural Machineries, the testing procedure of gear boxes becomes critical. Especially the quality of imported gear boxes and their long life usage makes the testing of domestic gear boxes highly important. The manufactured testing systems was used with one domestic and one imported gear box. The parameters were rotation-time, torque-time, pressure-time, heat-time, engine power-time, gear box output power-time and gear box efficiency-time. Results coming from the parameters had close correlation.