Kablosuz kontrol edilebilen mobil keşif ve müdahale robotu
Mobile discovery and response robot with wireless control
- Tez No: 434911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇENGELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Robotların günlük hayatımızdaki yeri artmaktadır. Sürekli gelişen teknoloji robotların işlevselliğini ve kullanım alanlarını artırtmaktadır. Seri üretim kurtarma, hasta bakımı, acil müdahale görevleri, ilk yardım gibi birçok alan üzerine çalışmalar yaygınlaşmaktadır. Uygulaması yapılan robotun genel amacı, üzerine entegre edilmiş bir kamera ile anlık görüntü almak ve paletli hareket aksamıyla engebeli arazide ilerleme kabiliyeti kazandırmaktır. Hareket kabiliyeti uzaktan kontrol ile klavyeden yön tuşları kullanılarak artırılmıştır. Robot anlık verileri kullanıcıya gönderebilmekte ve kullanıcının ortam hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. 5 serbestlik dereceli bir kol ve tutucu el yapısı aracılığıyla nesnelere müdahale yapabilmektedir. Robot kolun çalışma alanı 5 adet servo motor ile kontrol edilmekte, böylece çalışma alanı içindeki nesnelere daha hassas ve hızlı erişimi amaçlanmıştır. Robotun mekanik tasarımı ile birlikte eş güdümlü kamera, ses bağlantı, gaz, basınç, mesafe algılayıcıları ile anlık veri iletimi sağlanmaktadır. Prototipi yapılmış bu robot ile insan sağlığını olumsuz etkileyecek veya insanların müdahalesinin imkânsız olduğu alanlarda çalışmalar amaçlanmıştır. Ülkemizdeki robot endüstrisinin gelişimine katkı sağlaması amacıyla, model oluşturacak ve geliştirmeye uygun bir yapıda olması ve daha farklı robotların geliştirilmesi için örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Place robots in our daily lives is increasing. Constantly evolving technology artırt functionality and uses of robots . Series production recovery, patient care, emergency response tasks, activities are spread over many areas such as first aid. The improved overall objective of the robot with an integrated camera with snapshot get on and tracked the movement of components to gain the ability to progress in the rugged terrain. Mobility is enhanced by using the arrow keys on the keyboard and remote control . Robot provides instant data to have information about the user and the user can send the environment. 5 DOF is capable of manipulating objects through an arm and hand holding structure. Workspace of the robot arm is controlled by servo motors 5 , it aimed more accurate and rapid access to objects within the workspace. Coordinated with the mechanical design of the robot camera , audio connections , gas pressure , it is provided with instant data transmission from the sensors. The prototype of this robot made in areas where the will adversely affect human health or the impossibility of human intervention studies aimed . To contribute to the development of the robotics industry for our country , to be a suitable structure to create and develop models and aimed to set an example for the development of different robots .