A Lingistic study of the language in the Turkish childrens literature
Türk çocuk yazın dilinin dilbilimsel analizi
- Tez No: 43495
- Danışmanlar: PROF. AHMET KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
ÖZET Çalışmanın birinci bölümünde, potansiyel okuna çocuklar olan 10 kitap başta yayınevleri, yazarlar, kitabevleri, ilkokul öğretmenleri ve öğrencileriyle yapılan yazılı ve sözlü görüşmeler sonucunda belirlenen kitaplar tartışılmıştır. Belirlenen bu kitaplar okuma ve tüketim sıklığı gözönüne alınarak çocukların ilgi duyduğu ve pek ilgi duymadığı kitaplar olarak ikiye ayrılmıştır. Becerikli Çocuğun Düşleri, Benim Adım Çocuk, Bulutlara Simit Satan Çocuk, Falaka, Kaşağı ve Kır Gezisi ilgi duyulan kitaplar arasında yer alırken, Bayramlık, Ben de Çocuktum, Don Kişot İstanbul'da ve Küçük Serseri çocukların pek ilgi göstermediği kitaplar arasında yer almaktadır. 5 yıllık ilkokul öğretim planı kapsamında okuma becerisinin 4'üncü ve 5 'inci sınıflarda yoğun olduğu gözönüne alınarak seçilen bu 10 kitabın çocukların varolan dil gelişimleriyle ne derece bağdaştığını saptamak amacıyla sosyo-ekonomik düzey bakımından farklılık gösteren Ankara'daki 3 ilkokulda okuyan 166 4'üncü ve 5 'inci sınıf öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. İkinci bölümde çocukların dünya görüşünü, dil bilincini ve yaratıcılığını artırmak amacıyla çocuklar için ayrı bir yazının gerekliliği vurgulanmıştır. Çalışma kapsamındaki kitaplara bu yüzden edebi açıdan da yaklaşılmış, iki öyküden seçilmiş parçalar ayrıca deyişbilim açısından kısaca incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ele alman çocuk kitapları içinde yer alan kimi sözcük, deyim, tümce ve bağlamdan oluşan farklı testlerin farklı ders saatlerinde 30 dakikayı geçmeyecek şekilde 4'üncü ve 5'inci sınıf öğrencilerine uygulanması ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde sözü edilen kitapların profilini belirlemek amacıyla, her iki grup kitaplarda geçen herbir sözcüğün kullanım sıklığıIll saptanmış, bu sözcükler geleneksel dilbilgisine göre soyut, somut, ve özel ad, eylem, önad, belirteç, adıl, ilgeç, bağlaç ve ünlem olarak sınıflandırılmıştır. Kendi içlerindeki yüzdelikleri tablo olarak verilmiştir. Dördüncü bölümde ise öğrencilerin profilini çıkaran kişisel bilgi formunun sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca üçüncü bölümde elde edilen deneysel bulguların sonuçlan tartışılmıştır. Tartışma sonucunda Jean Piaget'ye göre somut işlem dönemini tamamlamak üzere olan 5 'inci sınıf öğrencileri arasındaki farklılığın sadece sözcük, deyim, tümce kullanımı bağlamında olmadığı, betimlemeli ve anlatı metinlerini oluşturan bağdaşıklık, bağlaşıklık, kabul edilirlik, bilgisellik ve duruma uygunluk gibi metinsellik boyutlarında da ortaya çıktığı tartışılmıştır. Sonuç olarak çocuk kitaplarının anlaşılabilirliğinin farklı yaş gruplarına ve farklı gelir düzeylerini gösteren okullara göre anlamlı değişiklikler göstermesi sonucu, çocukların varolan dil düzeylerine göre kitapların yazılması gerekliliği vurgulanmış, bu kitapların edebi yönleri de gözönüne alınarak "çocuk için yazın'' terimi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study is to investigate the linguistic problems concerning literature for children in Turkish. The first chapter discusses the ten books whose potential readers are children, selected via interviews conducted by publishers; childrens authors, primary school teachers and students. These books have been classified as popular and unpopular books regarding the reading and buying frequencies or the children's books on the market. While Becerikli Çocuğun Düşleri, Benim Adım Çocuk, Bulutlara Simit Satan Çocuk, Falaka, Kaşağı and Kır Gezisi are among the popular books with children, Bayramlık, Ben de Çocuktum, Don Kişot İstanbul'da and Küçük Serseri are among the unpopular books. 166 4th and 5th graders coming from three schools in Ankara representing socio-economically different classes were chosen as subjects for this study. Since reading skill is given more importance within the 5-year Primary School Programme, the above-mentioned ten books were given to these graders to see to what extent they were appropriate for children. In the second chapter, the necessity of a separate literature for children has been emphasized since literature not only gives children a chance of language awareness and creativity but also widens their world knowledge. Each book in this study was studied in terms of literary conventions such as theme, plot, characterization, setting and style. Two extracts taken from two different stories were studied in terms of a linguo-stylistic analysis. In chapter III, some tests including vocabulary items, idioms, sentences, and descriptive and narrative texts for reading and listening comprehension given to the 4th and 5th students in different courses in session in half an hour have been discussed. Additionally, the frequencies of words used in bothpopular and unpopular books have been computed so that a profile of afore mentioned children's books can be given. These words have been classified as concrete, abstract and proper nouns, verbs, adjectives, adverbs, pronouns, postpositions, conjunctions and interjections. They have been tabulated with their percentages in a table. In the fourth chapter, a personal information questionnaire which gives a profile of the graders has been evaluated. Furthermore, the experimental findings gathered from the tests in Chapter III have been discussed. The results have displayed that the 5th graders who are about to complete concrete operational period are more successful than the 4th graders who are not as linguistically and cognitively mature as the 5th graders in the case of vocabulary, idioms, proficiency, listening and reading comprehension of narrative and descriptive texts. In conclusion, since the readability of children's books varies and shows significant differences according to graders of different ages and schools representing different income levels, it has been pointed out that books written for children should both appeal to children's present level of language development and have a literary quality. In the light of these facts, the term ' literature for children'has been proposed as a cover term for books written for children.