PCB atölyelerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupati̇onal health and safety in PCB workshops
- Tez No: 434951
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
PCB; aromatik klorlu bileşik olan poliklorlu bifenillere verilen genel bir isimdir. Bir çok PCB'nin kimyasal kararlılığı ticari kullanım için bir kazanç olsa da, PCB'ler çevreye salındığında son derece kalıcı hale dönüşeceğinden çevre ile ilgili problem oluşturmaktadır.PCB'ler yakıldıklarında tam yanma meydana gelmez ise, çok zararlı etkilere sahip olan PCDF (poliklorlu furanlar) ve PCDD( poliklorlu dioksinler) yan ürün olarak ortaya çıkmaktadır. PCB, PCDF ve PCDD 'ler 12 Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK'lar ) arasında yer almaktadır. Yüksek direnç özelliğine sahip olması sebebiyle KOK'lar, doğaya karıştığında ortamda uzun süre kalır. Besin zincirinde aktarılarak biyolojik birikime uğrar. Bu yolla çevre ve insan sağlığı üzerinde zararlı etkilere yol açar. PCB atölyelerinde çalışma yapan personel İş Sağlığı ve Güvenliği kurallarına uyarak çalışmalıdır. PCB atölyelerinde kullanılan kimyasalların etiketlenmesi, depolanması, taşınması, bertaraftı İş Güvenliği kurallarına uygun yapılırsa tehlike kaynakları kontrol altına alınabilir. Böylelikle iş kazaları ve meslek hastalıkları minimize edilmiş olur. PCB atölyelerinde kimyasallar ile çalışma yaparken tehlikeli durumlar kaynağında yok edilmelidir. Eğer kaynağında yok edilemiyorsa daha az zararlı başka bir kimyasal kullanılmalıdır. Buda yapılamıyorsa toplu koruma yöntemleri uygulanmalıdır. Oda mümkün değilse son çare olarak kişisel koruyucu donanımlar kullanılmalıdır. Kişisel koruyucu donanımlara kimyasal döküldüğünde bunlara tehlikeli atık muamelesi yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
PCB; is the generic name of chlorinated aromatic compounds polychlorinated biphenyls. Many PCB chemical stability even though a gain for commercial use; PCBs expose environmental problems will turn out to be extremely persistent when released into the environment. When PCB's burned without complete combustion does not occur; Bursts by-product with many hazardous dangers as Polychlorinated dibenzo-p-dioxins (PCDD) and dibenzofuranes (PCDF). PCB, PCDF and PCDD's are take place in the 12 initial Persistent Organic Pollutant(POPs). Due to POPs high resistance property; when released into the natural environment will remain for a long time. They undergo bioaccumulation in the food chain by transferring. By this way causes harmful effects on environment and human health. Staffs in PCB workshops must obey the Occupational Health and Safety rules. hazards can be controlled by using the the Occupational Health and Safety rules in labeling, storaging, transferring and eliminating of chemicals used. Thus accidents at work and occupational diseases can be minimised. Hazards must be destroyed at the source in PCB workshops or they can use different chemicals less harmful. İf it's impossible; collective protection methods should be applied. At he end personal protective equipment should be used as a last resort. When the chemical wastes are transmitted with personal protective equipments should be treated as hazardous waste.