Gri kabuklu ve kırmızı kabuklu doğu ladini fideciklerinin morfolojik özellikleri üzerine bir aratırma
An investigation on morphological characteristics of gray and reddish barked oriental spruce seedlings
- Tez No: 434964
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Artvin'in Murgul İlçesine bağlı Kabaca Köyünde doğal olarak bulunan gri gövde yapısına sahip doğu ladini (Picea orientalis) ile kırmızı renkte gövdeye sahip doğu ladini ağaçlarından toplanan kozalak ve tohumlarla gerçekleştirilmiştir. Kozalak, tohum ve fideciklerin morfolojik özeliklerinin farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla alandan 5 farklı kırmızı gövdeli ladinden ve 5 farklı gri gövdeli ladine ait ağaçlardan olmak üzere kozalaklar toplanmıştır. Buradan alınan kozalakların laboratuar ortamında tohumları ayıklanmıştır. Kozalak boyu ve çapı, tohum boyu, tohum kanat uzunluğu, tohum kanat genişliği, tohumların 1000 tane ağırlığı ve çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. Elde edilen tohumlar Artvin Çoruh Üniversitesi serasında rastlantı blokları deneme desenine göre viyollere 3 tekrarlı olmak üzere ekilmiş, her tekrarda 144 adet tohum kullanılmıştır. Elde edilen fideciklerin kotiledon sayıları belirlenmiş, hipokotil boyu ve fidan boyu ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study depends on Murgul district of Artvin Province's KABACA Village" of naturally occurring gray bark (Picea orientalis) with its bark in red was performed with collected cones and seeds from the eastern spruce tree. Cones are made of seeds and seedlings morphological characteristics in order to reveal whether they differ. For this purpose, including the area from 5 different red barked spruce from 5 different gray bark and spruce trees belonging cones it is collected. Here taken from pine cones, seeds are extracted in a laboratory environment. Cone length and diameter, seed size, seed wing length, wingspan seed, 1000-seed weight and seed germination percentage was determined. The resulting seeds, according to the experimental design of random blocks in Artvin Coruh University greenhouse, planted to be repeated violet 3, was used again in the 144 seeds each. The resulting seedlings of cotyledon number determined hypocotyl length and seedling length were measured.