Saf ve karışık sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa subsp.barbata (C.A. Mey) yalt.) ve doğu kayını(Fagus orinetalis Lipsky) ağaçlandırmalarında toprak solunum değişim değerlerinin belirlenmesi
Determination of soil respiration value changes in pure and mixed aforesttation sites of black alder (Alnus glutinosa subsp barbata (C.A. Mey) Yalt.) and oriental beech (Fagus orinetalis Lipsky)
- Tez No: 434965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada doğu kayını, kızılağaç ve doğu kayını + kızılağaç meşcerelerindeki toprak solunumundaki değişim araştırılmıştır. 2014 yılının sonbahara aylarında 1/0 yaşında kızılağaç ve 2/0 yaşında kayın fidanları dikilmiştir. 2014- 2015 yıllarında mevsimsel olarak toprak solunumu, toprak nemi ve toprak sıcaklığı ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sonucunda mikroorganizma faaliyetleri ile birlikte ortaya çıkan ilk yıl toprak solunumu değerlerine göre kayın + kızılağaç sahalarının diğerlerine göre daha yüksek sonuçlar alındığı görülmektedir. Ancak saf halde yetiştirilen kayın ve saf halde yetiştirilen kızılağaç ile karışık olarak yetiştirilen kızılağaç ve kayın deneme alanlarında istatistik açıdan önemli farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, respiratory exchange of the soil in beech, alder and beech + alder mixed stands have been investigated. 1/0 age alder and 2/0 beech seedlings were planted in the months of autumn in 2014. The soil respiration, soil moisture and soil temperature measurements were made as seasonal in the years 2014-2015. According to first year soil respiration emerging with measurements of microorganism activity, beech + alder pitches seem to get higher results than others. On the other hand, it is revealed that there are no significant differences on the statistics level in the test fields of pure grown beech, pure grown alder and grown mixed alder and beech.