Benzotriazol grubu taşıyan yeni metalli ve metalsiz ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu, fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, investigation of photophysical and photochemical properties of the novel metallophthalocyanines and metal free that have benzotriazole group
  1. Tez No: 446401
  2. Yazar: BURAK BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 3-(2H-benzo[d][1,2,3]triazol-2-il)-4-hidroksifeniletil metakrilat sübstitüe ftalonitril bileşiği (3) ve onun periferal çinko(II) (4), kurşun(II) (5) ve metalsiz ftalosiyanin (6) bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu ilk kez gerçekleştirilmiştir. Bu bileşiklerin yapıları UV-vis, FT-IR, 1H-NMR, elementel analiz ve kütle spektroskopisi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Sentezlenen ftalosiyanin bileşiklerinin N,N-dimetilformamit (DMF) içerisinde fotodinamik terapi gibi fotokatalitik uygulamalar için fotoduyarlaştırıcı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla fotofiziksel ve fotokimyasal özellikleri incelenmiştir. Kurşun(II) ftalosiyanin bileşiği yapının merkezinde yer alan kurşun(II) iyonunun büyük çapından dolayı floresans özellik göstermemiştir. Çinko(II) ve metalsiz ftalosiyanin bileşiklerinin floresans kuantum verimleri standart olarak kullanılan sübstitüe olmamış çinko(II) ftalosiyanin bileşiğinden daha yüksek değere sahip olduğu belirlenmiştir. Sübstitüe grupların ve çeşitli merkez metal iyonlarının spektroskopik, fotofiziksel ve fotokimyasal özelliklerine etkisi incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of 3-(2H-benzo[d][1,2,3]triazol-2-yl)-4-hydroxyphenethyl methacrylate (3) substituted novel phthalonitrile compound and its peripherally substituted zinc(II) (4), lead(II) (5) and metal-free phthalocyanine (6) derivatives were performed for the first time. This novel compounds were characterized by obtained data from general spectroscopic methods such as UV-vis, FT-IR, 1H-NMR, elemental analysis and mass spectroscopy. The photophysical and photochemical properties of these phthalocyanines were investigated in N,N-dimethylformamide (DMF) solutions for determination of their photosensitizing abilities in photocatalytic applications such as photodynamic therapy. The lead(II) phthalocyanine complex did not produce any fluorescent in DMF because of the heavy atom effect of bigger lead(II) ion. The fluorescence quantum yields of studied zinc(II) and metal-free phthalocyanines were found to quite higher than unsubstituted zinc(II) phthalocyanine due to substitution of the phthalocyanine skeleton. The influence of substituent and variety of the central metal ions on spectroscopic, photophysical and photochemical properties were also determined and compared.