Karbon bazalt hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerine diziliş sırasının etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of stacking squence on the mechanical properties of hybrid composites
- Tez No: 434997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada el yatırma yöntemiyle üretilen karbon-bazalt elyaf takviyeli kompozitlerin üretim sırasındaki diziliş sırasının kompozitin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. El yatırma yönteminde kullanılan reçinelerin değişmesinin kompozite kazandırdığı özellikler ve mukavemet özelliklerine yapmış olduğu etkiler incelenmiştir. El yatırma yöntemi kullanılarak üretilen bu malzemeler 25x25 cm boyutlarında ve 3 cm kalınlıkta üretilmiştir. Üretim sırasında 40 bar basınç uygulanmış ve tahta kalıplar kullanılmıştır. Yapılan çalışmada reçine farkının etkisi de incelenmiştir. El yatırma yöntemi kullanılarak toplamda 8 hibrit 8 düz numune üretilmiştir. Reçineler polyester reçine ve vinil ester reçinesi, sertleştiriciler ise MEKP ve kobalt kullanılmıştır. Numuneler çekme, eğilme ve darbe deneyi olmak üzere 3 farklı deneye tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda diziliş sırasının bu malzemelerin mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study effect of the stacking squence on mechanical properties of carbon-basalt reinforced composites are investigated. Also the effect of changing resin which used in hand lay-up process, on composites strength properties and what we gained to composites properties. The composites are manifactured by hand lay-up process and dimensions are 25x25 cm and approximetaly 3-4 cm for thickness. Applied 40 bar pressure and used board molds. In this process effect of resin difference also investigated. With this process 8 hybrid 8 regular specimen manifactured. Polyester and vinly ester used as resins, methly ethylketon peroxide and cobalt used as hardeners. Tensile, flexural and impact tests applied on specimens. The effect on the mechanical properties of the material in line sequential ordef of the results obtained was investigated.