Testing the effectiveness of using an interactive learning tool to teach english for maritime purposes
Denizcilik ingilizcesi öğretiminde interaktif bir öğretme materyalinin verimliliğinin test edilmesi
- Tez No: 434998
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÖSE, YRD. DOÇ. DR. ELİF TOKDEMİR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya ticaretinin %90'ının denizyolu taşımacılığı ile gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulursa, denizyolu taşımacılığının ve bu sektörde çalışan insanların kullandığı dil ve iletim becerilerinin ne kadar ciddi bir öneme sahip olduğu gözler önündedir. Gemi çalışanlarının dil becerilerinin öneminden yola çıkarak, bu çalışma, dünya çapında denizin dili olarak adlandırılan ''Denizcilik İngilizcesi'' ve bu alanda çalışacak olan insanlara Denizcilik İngilizcesi öğretimine odaklanmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı iki öğretim metodu kullanılarak yapılan ve bir eğitim dönemini kapsayan Denizcilik İngilizcesi öğretimi uygulaması sonucunda ortaya çıkan başarı oranları arasındaki farklılıkları ortaya koyabilmektir. Çalışmada, ''English for Deck Officers' dersini alan 61 öğrenci denek olarak kullanılmıştır. Öğrenciler rastgele olacak şekilde iki gruba bölünmüş ve aynı konular, aynı eğitmen tarafından farklı öğretim metotları uygulanarak iki gruba da öğretilmiştir. Kullanılan metotların ilki, bolca ezber ve çeviriye dayanan geleneksel dil öğretim yöntemi, diğeri ise çeviri ve ezber yerine interaktif ve görsel alıştırmalar içeren bilgisayar destekli öğretimdir. Uygulamanın sonuçları gösteriyor ki, uygulama boyunca yapılan iki sınav neticesinde bilgisayar temelli öğretim metodu kullanılan grup, diğer gruba göre daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering the fact that %90 of world's trade is carried out with ships in terms of conveyance mode, it is necessary to acknowledge that maritime transportation and both language and communication skills acquired by people in the shipping industry are of vital importance. Based on the significance of the language skills of seafarers, this study has centered on the language of the sea worldwide: ''Maritime English'' and teaching Maritime English to those who receive education to work in the maritime industry. This study attempts to summarize a one-year research project and the aim is to investigate the differences between the success rates of a Maritime English instruction period by using two different teaching methodologies. To conduct the research, 61 students who were supposed to take the course of ''English for Deck Officers'' were used as subjects. They were randomly divided into two groups and then they were taught the same content and units by using two different teaching methodologies by the same instructor. The first of the teaching methods was a traditional text-based language teaching method which involved lots of memorization and translation techniques, namely techniques used in the grammar-translation method consisting mostly of translating the passages and texts. In addition to translation, reading comprehension questions, fill-in-the-blanks exercises, activities measuring the dominance of grammar, memorization and some vocabulary exercises were also used. The second method was a modern web-based learning method which involved plenty of interactive exercises and visual activities instead of translation and memorization. Results of the application showed that the students who were taught English for deck officers using the interactive language teaching method were seen to show more success compared to the traditional text based method according to the results of the exams held twice during the application.