A study of effects of individualized computer-assisted instruction using the technology-integrated education on science achievement
Teknoloji bütünleşik eğitimle bireyselleştirilmiş bilgisayar destekli öğretimin fen başarısına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 846703
- Danışmanlar: DR. KAREN ENSOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Patten University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı bireyselleştirilmiş bilgisayar destekli öğretimin fen bilimleri alanındaki etkilerini belirlemektir. Çalışma, bilgisayar destekli öğretimin fen başarısını artırıp artırmayacağını belirlemek için tasarlanmıştır. Bilgisayar destekli öğretim (CAI), bilgisayar yazılımının (TIE) öğretim materyalini sunduğu ve gerçekleşen öğrenmeyi izlediği etkileşimli bir öğretim tekniğidir. Öğrenme sürecinde grafik, ses ve videonun bir kombinasyonu kullanılmıştır. Araştırmada teknolojiyle bütünleştirilmiş eğitimin fen başarısındaki etkililiği ele alınmıştır. Bilgisayar destekli öğretim, bilgisayarın öğretimi kolaylaştırmak ve geliştirmek için bir araç olarak kullanılmasını ifade eder. Teknoloji-Entegre Eğitim (TIE), öğrencilerin ders anlama düzeyini test etmek için öğreticiler, alıştırmalar ve pratikler, simülasyon ve problem çözme yaklaşımlarını kullanır. Bu program (CAI), öğrencilerin kendi hızlarında ilerlemelerine olanak tanır. Deney grubundaki öğrencilere teknoloji entegre eğitim (TIE) yazılım programı kullanılarak fen bilgisi öğretilirken, kontrol grubuna geleneksel fen müfredatı ve yöntemi kullanılarak fen bilgisi öğretildikten sonra deney grubu ile kontrol grubunun test puanları arasında istatistiksel anlamlı bir fark oluşmuştur. Hipotezler, deney grubundaki öğrencilerin, ön test ve son test ile ölçülen, bilgisayar destekli öğretim kullanılarak öğretildiğinde hayat bilimleri ünitelerinin son test sonuçlarında 0.05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstereceği varsayılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler, ön test ve son test verilerinin 0,05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmesiyle ölçülen fen başarılarında kontrol grubuna göre istatistiksel bir artış gösterdiler. Bu çalışmaya farklı etnik kökenlerden deney grubunda yirmi beş, kontrol grubunda ise yirmi beş öğrenci katılmıştır. Veri toplama, her iki grup için de aynı ön test ve son test fen değerlendirmelerini içermiştir. Deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek puan alması nedeniyle bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin öğrenmelerine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Ön test ve son test sonuçları karşılaştırıldığında bilgisayar destekli gruptaki öğrencilerin fen bilimleri başarılarında önemli yüzdesel artış gösterdiği ve elde edilen t değerinin istatistiksel olarak 0,05 düzeyinde anlamlı olduğu görülmüştür. Bilgisayar destekli öğretimin etkililiğini incelemek için kentsel ve kırsal alanlar gibi farklı kültürel kökenden gelen öğrencileri karşılaştıran daha uzun bir deneyin yapılması önerilir. Ayrıca bilgisayar destekli öğretimin etkililiğini değerlendiren çalışmaların fen bilimlerinin yanı sıra matematik ve dil sanatları gibi diğer alanlarda da yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of individualized computer-assisted instruction in the area of science. The study was designed to determine if computer-assisted instruction can improve science achievement. Computer-assisted instruction (CAI) is an interactive instructional technique whereby computer software (TIE) presents the instructional material and monitors the learning that takes place. It uses a combination of graphics, sound, and video in the learning process. The study addressed the effectiveness of technology-integrated education in science achievement. Computer-assisted instruction refers to the use of the computer as a tool to facilitate and improve instruction. Technology-Integrated Education (TIE) uses tutorials, drill and practice, simulation, and problem-solving approaches to test the students' understanding. This program (CAI) lets students progress at their own pace. There as a significant difference between the test scores of the experimental group and the control group after the students in the experimental group was taught science using the technology-integrated education (TIE) software program, and the control group was taught using a traditional science curriculum. The hypotheses stated that the students in the experimental group would demonstrate a statistically significant difference at the 0.05 level of significant, on the mastery test of the life-science units when taught using computer-assisted instruction, as measured by the pre-test and post-test scores. The students in the experimental group did demonstrate a statistical increase in science achievement over the control group as measured by analyzing their pre-test and post test data at the 0.05 level of significance. There were fifty students from different ethnicities used in this study. There were twenty-five students in the experimental group, and twenty-five students in the control group. Data collection included the same pre-test and post-test science assessments for both groups. It was concluded that the computer-assisted instruction contributed to students' learning as the students in the experimental group scored significantly higher than the students in the control group. the students in the computer-assisted group showed a significant percentage gain in science achievement when a comparison of pre-test and post-testing results was reviewed, and the t-value obtained was statistically significant at 0.05 level. It is recommended that a longer experiment that compares students from different cultural backgrounds, such as urban and rural areas, be conducted to examine the effectiveness of computer-assisted instruction. In addition, it is recommended that studies assessing the effectiveness of computer-assisted instruction be carried out in other subject areas, beside science, such as mathematics and language arts.