Dağıtılmış üretim kaynaklarının arsin trafo merkezi ve radyal dağıtım şebekesine etkileri
The effects of distributed generations on arsin substation and radial distrubution network
  1. Tez No: 435019
  2. Yazar: ALKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nüfus artışı ve sanayin gelişmesiyle Türkiye'de elektrik enerjisine talep artmaktadır. Bu talebin bir kısmını karşılamak için son yıllarda birçok dağıtılmış üretim kaynağı tesis edilmiştir. Bu amaç için Karadeniz Bölgesinde de çok sayıda nehir tipli hidroelektrik santral işletmeye alınmıştır. Bu santraller enerji kaynağına yakın yerde kurulmuş ve bölgedeki mevcut dağıtım hatlarına bağlanmıştır. Bu tezde DÜK'lerin dağıtım şebekesinin gerilim profiline ve kısa devre arıza akımına nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bütün benzetimlerde DIgSILENT Gmbh firmasından DIG-CP-12856 / DIG-PF-12856-11126" protokol numarası ile ücretsiz edinilen Powerfactory 15.2.5 programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu, DÜK'lerin özellikle yoğun güç tüketiminin olduğu saatlerde şebeke gerilim profilini iyileştirdiği, Güç trafolarının aşırı yüklenmesini engellediği, ancak güç bağlantı noktalarına yakın bölgelerde tek faz ve üç faz arıza akımlarını önemli ölçüde artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Demand for energy is increasing due to Population growth and development of industry. In the recent years, many distributed generation sources has been established to supply this demand in Turkey. Therefore, a lot of river type hydropower plant was established in the Black Sea Region. These plants are built near the energy sources and the generation of electrical power which is coupled to the distribution lines located it's nearby. In this thesis, distributed generators effects on the voltage profile and short circuit current value of the network was investigated. Powerfactory 15.2.5 free version is used in thesis by the permission of DIgSILENT Gmbh. The software protocol key is DIG-CP-12856 / DIG-PF-12856-11126. Simulation shown that mains voltage is improved in times of peak power consumption, prevents overloading of the power transformer but significantly increase the single phase and three phase fault current on power connection nodes and it's nearby areas by distributed generation