Kent merkezlerinde yaya öncelikli ulaşım olanaklılığı: Trabzon Kahramanmaraş Caddesi örneği
The possibility of pedestrian priority transportation in city centers: Trabzon Kahramanmaraş street sample
- Tez No: 435021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÇİÇEK KURDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Nüfusun ve kentleşme faaliyetlerinin hızla artması nedeniyle ortaya çıkan sorunlar kentlerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Kentsel sorunların büyük bir kısmı aşırı otomobil bağımlılığı ile trafik yükünün maksimum kapasitelerin üzerine çıkması sonucu oluşmaktadır. Yollar, kentlerde ulaşımı sağlamanın yanında kentin tarihinin yazıldığı, bilginin ve duyguların değiş tokuş edildiği önemli kamusal mekanlardır. Bu nedenle yaşanabilirliğin artırılmasında yolların durumu ve yayaların yollarla buluşabilmesi önemlidir. Bu bağlamda, tez çalışmasında kent merkezlerinde taşıt trafiğini azaltırken, yaya erişimini tercih edilebilir kılan 'yayalaştırma' uygulamalarının olanaklılığı ve gerekliliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Literatür bölümünde kent yaşamı, kentsel ulaşım politikaları, kentsel ulaşım, yayaların durumu, yaya öncelikli ulaşım planlamalarının kent yaşamına katkıları irdelenmiş, yayalaştırma türleri anlatılmış ve başarılı örnekler paylaşılmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen Trabzon Kahramanmaraş Caddesi örneğinde gözlem, anket ve görüşme teknikleri kullanılarak caddenin genel durumu ve yaya yoğunlukları saptanmış; yayalar, dolmuş şoförleri, caddede çalışanlar ve uzman gruplardan caddenin mevcut hali ile ilgili fikirleri ve yayalaştırılması ile ilgili görüşleri elde edilmiştir. Yayalaştırma uygulamalarının gerekliliğini destekler yönde, caddenin en önemli sorununun trafik (%45) olduğu, yayaların caddede rahat yürüyemedikleri (%79) ve caddenin yayalaştırılmasının istendiği (%75) sonuçlarına ulaşılmıştır. Son olarak sonuçlara paralel caddenin iyileştirilebilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problems resulting from the rapid increase in population and urbanization have decreased the quality of life of the city, the majority of which stems from excessive car addiction and the maximum capacity of the traffic load. Roads in which the history of a city is written, information and emotions are exchanged as well as providing transportation are important public places. Therefore, the condition of roads and the construction of dedicated walking routes for pedestrians are of substantial priority to make a city more livable. The thesis aims to reveal the requirement of pedestrianization which makes pedestrian access preferable by reducing vehicle traffic in city centers. Literature chapter analyzes city life, urban transport policies, urban transport, the situation of pedestrians, the contribution of the construction of dedicated walking routes for pedestrians to city life, describes the types of pedestrianization and furnishes good examples. In the district called Trabzon Kahramanmaraş Caddesi in the study, the general condition of the street and the pedestrian densities are analyzed through observations, questionnaires and interview techniques in which the ideas of pedestrians, minibus drivers, street workers and experts are asked about the current condition of the street and its pedestrianization. It is concluded that traffic is the most important problem of the street (45%), pedestrians can't walk along the street comfortably (79%) and the pedestrianization of the street is demanded (75%), which supports the necessity of pedestrianization. As a result, some suggestions are given to improve the street.