Industrial usage areas, geochemical and engineering characteristics of the acidic pumice from kaymakli Nevşehir
Nevşehır ili kaymaklı bölgesı asidik pomzasının endüstriyel kullanım alanları, jeokimyasal ve mühendislik özellikleri
  1. Tez No: 435055
  2. Yazar: JAWADUDDIN JALALUDDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER RIZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Nevşehir-Kaymaklı bölgesinde yüzeyleyen asidik pomzaların endüstriyel kullanım alanları, jeokimyasal, petrografik ve mühendislik özellikleri araştırılmıştır. Asidik pomza vesiküler doku göstermekte olup birkaç klinopiroksen ve plajiyoklas fenokristali dışında görülebilir kristal içermemekte ve başlıca mikrolitsiz camsı matriksten oluşmaktadır. Vesiküller içerisinde de birkaç iyi gelişmiş kristal mevcuttur. Bazı boşluklar pomza kökenli ince taneli materyal ile doldurulmuştur. Boyutları ortadan iriye değişen vesiküller genel olarak yuvarlaklaşmış ve bozulmamış olarak izlenmekte olup önemli bir birleşme görülmemektedir. Pomza toplam kütlesinin % 60-70'ini boşluklar meydana getirmektedir. Jeokimyasal olarak kayaçlar asidik piroklastiklerin iyi örnekleri olarak riyolitlerle temsil edilmektedirler. Kayaçlar kalkalkalin-subalkalin bileşime sahip olup dalama-batma zonu ile ilişkili magmaların tipik NTE ve iz element karakteristiklerini sunmaktadırlar. Nevşehir asidik pomzasının fizikzel özelliklerini belirlemek için örnekler üzerinde toplam porozite (%), kuru birim ağırlığı (KN/m3), doygun birim ağırlığı (KN/m3) ve boşluk oranı (e) gibi fiziksel testler yapılmıştır. Kuru birim ağırlık ile toplam porozite ve boşluk oranı negatif, doygun birim ağırlık ise pozitif ilişki sunmaktadır. Toplam porozite ile boşluk oranı birbiriyle ilişkili olup pozitif değişim sunmaktadırlar. Kaymaklı-Nevşehir bölgesi asidik pomzanın endüstriyel kullanımının, inşaat, tekstil, tarım, sağlık ve kimya sektörleri gibi geniş bir alana sahip olduğu görülmüş, sağlık alanında ise çeşitli aromatik bileşenlerle ilk kez diş macunu üretiminde kullanım olanakları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, industrial usage areas, the geochemical, petrographical and engineering characteristics of the pumice from Nevşehir-Kaymaklı region have been investigated. The acidic pumice shows vesicular texture and is mainly composed of microlite-free glassy matrix almost no visible crystal except a few clinopyroxene and plagioclase phenocrysts. Some well developed crystals are seen within the vesicles. Some vesicles are filled by the fine materials derived from the pumice. In general, the vesicles which medium to large in size are rounded, undeformed and, coalescence phenomena are not significant. The pore spaces occupying the 60-70 % of the total mass of the pumice. Geochemically, the rocks are represented by rhyolitic pumice as a good example of the acidic pyroclastics. They are calcalkaline- subalkaline in composition and showing the typical REE and trace element characteristics of the subduction-related magmas. To find out the physical characteristic of Nevşehir acidic pumice, some physical tests such as determination of total porosity (%), Dry Unit weight (KN/m3), Saturated Unit Weight (KN/m3) and void ratio (e) performed on samples. The correlation of dry unit weight with total porosity and void ratio are negative, where as it shows positive correlation with saturated unit weight. Total porosity and Void ratio are interrelated with each other and show positive correlation. Kaymaklı-Nevşehir acidic pumice has wide range of industrial usage areas such as construction, textile, agriculture, health and chemistry. The usage of acidic pumice with the mixture of some aromatic components in production of toothpaste was investigated in this study for the first time.