Nematode densities in radish, lettuce wheat and growing in north of Iraq and south of Turkey
Irak'ın kuzeyinde ve Türkiye'nin güneyinde yetişen turp, marul ve buğdaydaki nematod yoğunlukları
- Tez No: 435054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Irak'ın kuzeyi ile Türkiye'nin güneyinde yetiştirilen 3 ayrı üründe (turp, marul ve buğdayda) yürütülmüştür. Toplamda 221 tane toprak örneği her iki ülkede 2014-2015 yıllarında alınmıştır. Toprak örnekleri Baermann metoduna göre elde edilmiş ve mikroskopta teşhisleri yapılmıştır. Çalışmada; Aphelenchoides spp., Tylenchus spp., Ditylenchus spp. Aphelenchus spp., Parataylenchus spp., Pratylenchus spp., Helicotylenchus spp., Meloidogyne, spp. Filenchus spp. and Psilenchus spp. grupları olmak üzere toplam 10 bitki paraziti nematolar belirlenmiştir. Fakat bunlardan Parataylenchus spp., Meloidogyne spp. and Psilenchus spp., Türkiye'deki turp alanlarında rastlanmamıştır. Çalışmada, Monhystera spp., Cephalobus spp., Eucephalobus spp., Chiloplachus spp., Rhabditis spp., Acrobeles spp, Acrolobus spp, Emphidelus spp., Willsonema spp., Geomonhystera spp., Panagrolaimus spp., Aphelenchus spp., Aphelenchoides spp., Tylenchus spp., Ditylenchus spp, and Dorillum spp., olmak üzere toplamda 16 tane serbest yaşayan nematod cinsine rastlanmıştır. Diğer taraftan, Labronema spp., Eudorylaimus spp., Dorylaimus spp., Ecumenicus spp., Aprocelaimus spp., ve Mesodorylaimus spp. olmak üzere 6 omnivor ve yine Labronema spp., Eudorylaimus spp., Discolaimus spp., Sienura spp., Mononchus spp., ve Aprocelaimus spp., olmak üzere 6 avcı nematod grubuna rastlanmıştır. Genel olarak, Irak'da bulunan nematod sayıları Türkiye'de bulunanlardan daha yüksek bulunmuştur, fakat ürünler arasında farklılıklar gözlenmiştir. Aynı şekilde, Irak'da turp ve marulda rastlanan bitki paraziti ve avcı nematod yoğunlukları Türkiye'de yetiştirilen aynı ürünlerde bulunan aynı nematod gruplarından daha yüksek çıkmıştır. Genel olarak çalışmada, turpta düşük bitki parazitine, buğdayda ise en yüksek serbest yaşayan nematod grubuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 types of crops (radish, lettuce and wheat) grown in North of Iraq and South of Total of 221 soil samples were collected from both countries in 2014-2015. Soil samples were extracted by Baermann systems and identified and quantified by microscopic observations. Total of ten plant parasitic nematodes genera found in the study were Aphelenchoides spp., Tylenchus spp., Ditylenchus spp. Aphelenchus spp., Parataylenchus spp., Pratylenchus spp., Helicotylenchus spp., Meloidogyne, spp. Filenchus spp. and Psilenchus spp.. In south of Turkey, in the radish seven genera only were identified excluding Parataylenchus spp., Meloidogyne spp. and Psilenchus spp. In the study, total of sixteen free-living nematodes genera namely Monhystera spp., Cephalobus spp., Eucephalobus spp., Chiloplachus spp., Rhabditis spp., Acrobeles spp., Acrolobus spp., Emphidelus spp., Willsonema spp., Geomonhystera spp., Panagrolaimus spp., Aphelenchus spp., Aphelenchoides spp., Tylenchus spp., Ditylenchus spp., and Dorillum spp., were observed. On the other hand, six omnivorous nematode genera that found were Labronema spp., Eudorylaimus spp., Dorylaimus spp., Ecumenicus spp., Aprocelaimus spp., Mesodorylaimus spp., Lastly, total of 6 predaceous nematode genera, namely Labronema spp., Eudorylaimus spp., Discolaimus spp., Sienura spp., Mononchus spp., Aprocelaimus spp., were detected. The number of nematodes in Iraq (13280) were relatively higher than those of Turkey (10717), but it varied among the crops. Moreover, the density of plant parasitic (4435) and predacious (1398) nematodes in Iraq were relatively greater than those of Turkey 3128, 725 in radish and lettuce, respectively. Number of plant parasitic in radish (5212) was the lowest among all crops. On the other hand, free living nematode populations in wheat (3061 in Turkey, 2245 in Iraq cumulative total of 32 genera were observed from soil samples of both countries from all three crops. In Turkey, a total of 56, 34, and 35 soil samples were collected for olive, grapes and mixed fruits growing areas, respectively.