Prof. Dr. Faruk Sümer; Hayatı, tarihçiliği ve eserleri
Prof. Dr. Faruk Sümer; His life, historiography and his works
  1. Tez No: 435115
  2. Yazar: HAKAN DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Faruk Sümer, lisans eğitiminden itibaren Türkçü ve milliyetçi duygularla önemli bir his beslediği Türk tarihine bakış açısını şekillendirmiştir. Gerekli olan alt yapıya sahip olan Sümer, kendisini en iyi şekilde yetiştirmiştir. Çalıştığı dönemin yerli ve yabancı kaynaklarını çok iyi tahlil etmiş, yorumlamış ve değerlendirmiştir. Türk tarihine ve Türk tarih tezinin gelişmesine fayda sağlayan eserler ortaya koymuştur. Yapmış olduğu bu çalışmalar sonucunda sahasının en otoriter ilim adamı haline gelmiştir. Sümer'in, ortaya koyduğu eserleri ve makaleleri Türk tarihinin, kültürünün ve folklorunun aydınlatılmasında önemli boşlukları kapatan ilmî çalışmalardır. Türk tarihinin her dönemiyle alakalı eserler veren Faruk Sümer, sadece dönem tarihçiliği yapmamış tüm Türk tarihini bir arada incelemiştir. Faruk Sümer'i kendisiyle aynı dönemde olan diğer tarihçilerden ayrı ve farklı kılan en önemli özelliği de bu olmuştur. Türklerin tarih sahnesine çıktıkları andan itibaren, onları tek tek, hâne hâne tespit etmiş ve onların tarihleri, kültürleri ve folklorları ile ilgili eserler ortaya çıkarmıştır. Tarih ilmiyle uğraşmasına rağmen, Türklerin ortaya koydukları edebi eserler ve destanlar üzerine de çalışmalar yapmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Biyografi, Tarihçi, Akademisyen, Oğuzlar, Kültür, Folklor, Destan.
Özet (Çeviri)
Starting from his undergraduate education, Prof. Faruk Sümer was deeply interested in Turkish History. His nationalistic feelings gave a new shape to the perspective of Turkish History. Prof. Sümer raised himself in the best way to develop extensive knowledge about Turkish History, analyzing, interpreting and evaluating all domestic and foreign resources in this area. His works had an important impact on the development of the Turkish History and the thesis about Turkish History, which made him the most popular and well known authority in this area. His articles and other works are all scientific products that illuminated the Turkish History, culture and folklore and also helped to fill in many gaps in this area. More importantly, he was not only specialized in a certain era of Turkish History but examined it as a whole analyzing and investigating all periods together. This was the most important and unique property which made him different than the other contemporary historians. He followed the steps of Turks from the beginning of their history, identified them one by one, home by home, and wrote his articles about their culture, folklore and history. Even though his main interest was history he also worked to examine literary works and epics of Turks. KEY WORDS: Biography, History, Historian, Culture, Folklore, Epics.