The acceptance of disability scale: Adaptation and psychometric analysis
Engelliliği kabul ölçeği: Adaptasyonu ve psikometrik analizi
  1. Tez No: 435126
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ BÖRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Engelliliği Kabul Anketi'ni Türkçeye uyarlamak amacıyla yapıldı. Tıbbi model temel alınarak yapılmış olan ölçeğin orijinali (Linkowski, 1971), sosyal modeli temel alan maddeler eklenerek revize edildi. Sekiz bilişsel görüşmeyi içeren saha çalışması sonrası, geçerlilik çalışması öncesi yeterince açık olmayan, kafa karıştırıcı ve rahatsız edici maddeler düzeltildi. Geçerlik çalışması sırasında anket 252 engelli bireye uygulandı. Engelliliği Kabul Ölçeği ile elde edilen skorun geçerliğini sağlamak adına içerik, yapı ve kriter geçerlikleri sağlandı. Doğrulayıcı faktör analizi üç faktörlü modelin orta model uyumu olduğunu göstermiştir. Faktörlere dönüşüm (transformation), sınırlama (containment) ve genişleme (enlargement) isimleri verildi. Bilinen grup ile karşılaştırma analizi katılımcıların gelir seviyesi ve eğitim seviyesi yükseldikçe engelliliği kabul seviyelerinin yükseldiğini gösterdi. Ayrıca engelliliği kabul skoru genç, engelliliği doğuştan oluşmuş ve çalışan bireylerde daha yüksekti. Öte yandan ölçek skorlarıyla psikolojik sağlamlık ve işlev durumu arasında pozitif, kaygıyla ise negatif korelasyon bulundu. Türkçe Engelliliği Kabul Anketi'yle elde edilen skorların güvenirliği de vardır. Cronbach's alpha katsayıları sınırlama, dönüşüm ve genişleme faktörleri için sırayla .85, .76 ve.84 bulundu. Anket engelli bireylerin engelliliği kabul seviyelerini ölçmek için kullanılabilecek etkili bir araçtır. İlaveten yapılan veri analizleri; işlev durumu kontrol edildiğinde, psikolojik sağlamlık ve kaygının halen engelliliği kabul skorlarındaki değişkenliği açıkladığını ve görme engelli bireylerin engelliliği kabullerinin diğer engel grubundaki bireylere göre daha yüksek olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in order to adapt the Acceptance of Disability Scale (ADS) into Turkish. The original scale based on the medical model of disability (Linkowski, 1971) was revised by adding new items based on the social model of disability. After conducting a field study that consisted of eight cognitive interviews, unclear, confusing and offensive items were corrected before the validation study. In the validation study, the scale was administered to 252 participants with disabilities. In order to establish validity of the score obtained with the ADS, content, construct and criterion related evidence was sought. Confirmatory factor analysis showed a three-factor model had an average goodness of fit statistics. The factors were called containment, transformation and enlargement. Known group analyses showed the participants' acceptance of disability score increases as their income and education level increase. The score was also higher for younger individuals, individuals with congenital disabilities and individuals who were employed. Moreover, the scale scores were positively correlated with resiliency and overall functioning, and negatively correlated with anxiety. The scores obtained with the Turkish ADS were reliable. Cronbach's alpha coefficients were .85, .76, .84 for containment, transformation and enlargement respectively. The scale can be used as an effective tool to measure acceptance of disability for individuals with disabilities. Additional data analyses showed that after controlling functioning, resilience and anxiety could still explain the variability in acceptance of disability (AD) scores. Also, individuals with visual disabilities had higher AD than individuals with other disabilities.