İkinci Meşrutiyetten Türk ulusal hareketine millî edebiyatın taşrası: Kastamonu vilayeti örneği
The periphery of national literature from the Second Constitution to the Turkish national movement: The case of the Kastamonu province
- Tez No: 435125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez Türk edebiyatı çalışmalarında millî edebiyat olarak adlandırılan 1911-1923 arasındaki dönemi, Osmanlı imparatorluğunun Kastamonu vilayetinde basılan edebi, kültürel, entelektüel ürünlere odaklanarak incelemektedir. Bu yıllarda Kastamonu vilayetine gelen Süleyman Nazif, Mehmet Akif ve Yakup Kadri gibi millî edebiyatın önde gelen isimleri vilayette bulunmuş ve aktif bir şekilde vilayet basınında eserler üretmişlerdir. Bu dönemde Kastamonu'da üretilen edebiyat metinleri bir yandan millî edebiyat söylemine katılırken diğer yandan ondan ayrışan özellikler gösterir. Bu doğrultuda bu tez öncelikle yazarların metinlerinin nasıl Kastamonu vilayetinin millî edebiyat söylemine katılımında önemli bir rol oynadığını ortaya koyar. İkincil olarak tez özellikle Birinci Dünya Savaşı'nın bitişi ve Osmanlı'nın kaybedişinin ardından basılan yazı ve şiirlerin merkezi devlet yönetimini ve İTC'yi eleştirmeye başladığını iddia eder. Bundan dolayı çalışmada Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Millî Mücadele'nin kazanıldığı döneme kadar geçen yıllar vilayet üzerinde İstanbul hükumetinin merkezi gücünün merkezi gücünün azaldığı savunulmaktadır. Dönemin genelinde Kastamonu'da karşılaşılan edebi, entelektüel malzeme genel anlayışın aksine çok daha karmaşık bir sürecin sonucunda ortaya çıkmıştır. Tüm bunlar bu dönemde Kastamonu'daki edebi ve entelektüel ürünlerin ilk bakışta göründüğünden çok daha karmaşık bir süreçte oluştuğunu arz eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the period known as national literature in Turkish literary studies by focusing on the literal, cultural, intellectual products published in the Kastamonu province of the Ottoman Empire between 1911 and 1923. The literary figures of Turkish national literature, such as Süleyman Nazif, Mehmet Akif and Yakup Kadri, lived in this province and actively produced works in the press of Kastamonu during these years. The literary products published in Kastamonu during this period, on the one hand, allies itself with the discourse of national literature, while on the other, it displays discursive differences. Accordingly, the thesis first shows how the texts produced by these leading figures played a significant role in incorporating the Kastamonu province to the discourse of national literature. Second, the thesis argues the articles and poems especially those published after the end the First World War with the defeat of the Ottoman Empire began to criticize the central state administration and the policies of the Committee of Union and Progress (CUP). This was a result of the diminishing power of the central government in the province from the end of the First World War to the victory of Turkish National Movement. All this shows that during this period, the literary and intellectual products in Kastamonu are more complex process than they initially appears