Informality and inequality dynamics in a two-sector Ramsey-type growth model
Iki sektörlü Ramsey tipi büyüme modelinde kayıtdışılık ve eşitsizlik dinamikleri
- Tez No: 435127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde dagılımsal dinamikleri inceleme amacıyla heterojen ajanlı, kayıtlı ve kayıtdısı olmak uzere iki sektorlu Ramsey buyume modeli gelistirilmekteidir. Heterojenligin kaynagı ajanların baslangıc¸ sermaye seviyeleri arasındaki farklılıklardır. Kayıtdısılık oranı ve gelir/servet dagılımları modelde icsel olarak belirlenmektedir. Calısmanın onemli bulgularından birisi artan kayıtdısılıgın denge halinde daha dusuk sermaye birikimlerine yol actıgı ama aynı zamanda gelir ve servet esitsizligini de azalttıgı yonundedir. Ayrıca modele ajanlar arası kabiliyet farklılıkları eklenerek kabiliyetten kaynaklanan heterojenligin esitsizlige etkisi de incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a two-sector Ramsey type growth model with heterogeneous agents in terms of their initial endowment of capital. The informality level and income/wealth distributions are generated endogenously in the model, given the tax rates for capital and labor, and tax enforcement rate. We aim to investigate the effect of informality on wealth and income inequality dynamics. We find that economies with higher informality level end up with lower capital stock and less inequality. We also introduce a skill heterogeneity to this model and investigate the effect of skill heterogeneity under different informality levels.