Time and aspect in Turkish Sign Language (TD): Manual and nonmanual realizations of 'finish'
Türk İşaret Dili'nde (TİD) zaman ve görünüş: 'BİT'in el ve eldışı gerçekleştirmeleri
  1. Tez No: 435130
  2. Yazar: SERPİL KARABÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KELEPİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, el hareketinin BİT ve el dışı hareketin 'bn' anlambilimsel düzanlam farklarını gösteren deneysel veriyi sunarken bulguların Türk İşaret Dili'ndeki (TİD) görünüş yansıtması için olan çıkarımlarını tartışıyorum. Öncelikle, bu işaretlerin işlevsel işaret olduklarını ve bakış açısı görünüşü belirteçleri olduklarını gösteren veriyi sunuyorum. Bu konudaki kanıt işaretlerin olumsuzluk ile olan ilişkilerini gösteren deneysel veriden gelmektedir. Daha sonra, alt ulamlama çerçevelerini sunarak el belirtecinin el dışı belirteçten farklı bir anlambilimsel düzanlamı olduğunu tartışıyorum. Dikyuva'nın (2011) aksine, el dışı belirtecin sadece sondurum ile değil ama durum ve olaylar arasında ayrım yaparak bütün olay ile uyum gösterdeğini öneriyorum. Sonra, bu iki işaret arasındaki farka dayalı olarak sözdizimsel birleşime farklı düzeylerde dahil olduklarını ileri sürüyorum, böylelikle Gökgöz (2009) tarafından önerilen sözdizimsel gösterime dayanarak TİD'in karmaşık bir görünüş yansıtması vardır. TİD'deki görünüş belirtilmesini çalışmamdaki amaç alanyazında bu belirteçlerin detaylı analizini vermeden onlardan bahseden çok az çalışmanın olmasıdır. TİD'deki görünüş belirtilmesinin anlaşılması TİD'in olay yapısının ve onun sözdizimine nasıl yansıdığının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Bulgularımın olay yapısını, eylemcil alandaki karmaşıklığı ve anlambilimsel kavramların sözdizimi ile nasıl bir ilişkisi olduğunu inceleyen çalışmalara ve tartışmalara katkıda bulunacağını ümit etmekteyim.
Özet (Çeviri)
The need to study aspectual marking in TİD lies in the fact that a small number of studies in the literature mention manual aspectual markers but do not provide a detailed analysis. Understanding the aspectual marking in TİD will present a comprehensive understanding of the event structure in TİD and how it is mapped to syntax. In this thesis, I discuss the implications of my findings for aspect projections in Turkish Sign Language (TİD). I especially focus on viewpoint aspect based on an empirical study that investigates how the manual aspect marker BİT 'finish' and the nonmanual marker 'bn' differ in terms of their aspectual functions. First of all, I present data that these signs are functional signs used to mark viewpoint aspect in TİD. The evidence comes from empirical data presenting their interaction with negation. Secondly, I discuss that the manual marker BİT has a significantly different aspectual function from the nonmanual marker 'bn' by providing their sub-categorizational frames. Even though Dikyuva (2011) analyzed 'bn' as a completive marker, I show that 'bn' is compatible with both termination and completion. Building upon the syntactic representation proposed for TİD by Gökgöz (2009), I propose that TİD has a set of aspectual projections and BİT and 'bn' enter the syntactic composition at different levels of hierarchical structure of these functional categories. These findings will shed light on the discussions and studies on event structure, complexity in the verbal domain, and how semantic notions interact with syntax.