Türkçede gerektirim
Entailment in Turkish
  1. Tez No: 809392
  2. Yazar: BÜŞRA BELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tümceler arası ilişkilerden biri olan gerektirim, biçimbilimsel anlambilimin bir ögesidir ve sözdizim ve anlambiliminin ara kesitinde yer alır. Gerektirim karşılıklı bir ilişki değildir. (A) tümcesi (B) tümcesini gerektirirken tersi (B) tümcesi (A) tümcesini gerektirmez. Gerektirim genellikle tek yönlü bir ilişki biçimiyken kimi durumlarda çift ve çok yönlü ilişkiler de sergileyebilir. Gerektirim;“⊨”veya“ ⇒ ”işareti ile sembolize edilir. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Teorik Art Alandır. Bu bölümde Gerektirim ve Özellikleri (Gerektirim İlişkisinin Ters Yönü, Gerektirimin Niteliği, Gerektirimde Olumsuzlama, Gerektirimde Olası Evren) ve Gerektirimi Oluşturan İlişkiler (Küme İlişkisi, Alt Küme İlişkisi, Kümelerin Kesişimi İlişkisi; Bakışımlı Karşıtlık İlişkisi ve Zaman, Görünüş ve Kiplik İlişkisi) yer almaktadır. İkinci bölüm ise Uygulama bölümüdür. Bu bölümde Adalet Ağaoğlu'nun“Toplu Oyunlar III”adlı tiyatro eserinde Gerektirim Oluşturan İlişkilerin İncelenmesi ile Gerektirim- Karşıolgusallık ve Gerektirim-Önvarsayım Karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The imperative, which is one of the inter-sentence relations, is an element of morphological semantics and deals with the intersection of syntax and semantics. Entailment is not a reciprocal relationship. Clause (A) requires clause (B), while clause (B) does not require clause (A). Entailment is usually a one-way relationship, but in some cases, it can also exhibit bidirectional and multi-directional relationships. Entailment; it is symbolized by the“╞”or“⇒”sign. This study consists of two main parts. The first part is the Theoretical Background Area. Entailment and Features in this section (Reverse Side of Entailment Relationship, Nature of Entailment, Negation in Entailment, Possible Universe in Entailment) and Relationships that Create Entailment (Set Relation, Subset Relation, Intersection Relation of Sets; Symmetrical Opposite Relation and Time, Aspect and Modality Relation) are included. The second part is the Application part. In this section, the Examination of Relationships That Create Entailment and Comparisons of Entailment-Counterfactualism and Entailment-Presupposition in the playbook of Adalet Ağaoğlu's“Toplu Oyunlar III”.