The cost of switching: Evidence from the Turkish pension fund system
Değişim maliyeti: Türk emeklilik sisteminden bulgular
- Tez No: 435131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki bireysel emeklilik sisteminde katılımcı özelliklerinin alım satım kararlarındaki etkilerini ve bu kararların yatırım performansıyla olan ilişkilerini inceledik. 178,651 katılımcının 2008-2013 yılları arasındaki fon dağılımlarını, katkı miktarlarını dikkate alarak analizi gerçekleştirdik. Özet istatistiklerimize göre alım satım aktiviteleri oldukça seyrek gözlemlenmektedir ancak ortalamanın üzerinde hareket eden bir azınlığa rastlanmaktadır. Regresyon analizlerimize göre, literatürle tutarlı olarak, bu azınlık genellikle varlıklı, orta yaşlı, eğitimli ve yüksek geliri olan erkeklerdir. Diğerlerine oranla hisse senedi yoğun fonlar tutarlar. Yatırım performanslarına baktığımızda ise seyrek değişim gerçekleştirenlere oranla yıllık 47 baz puan daha düşük getiri elde ederler. Aynı zamanda getirileri daha değişken ve yatırım performans ölçütü olarak aldığımız Sharpe oranları çok daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the effect of participant characteristics on trading activity and how trading activity relates to investment performance in private pension fund accounts for Turkey case. To conduct this analysis, we study 178,651 participants, their fund allocations and contribution amounts during the years 2008-2013. Descriptive summary statistics represent that there is very rare trading activity in the accounts and the trading minority trades excessively. Our regression results, consistently with the related literature, indicate that the traders are affluent, middle-aged men with higher income and education level. They also hold riskier portfolios including higher equity share. In terms of performance, traders earn 47 basis points less than non-traders on risk adjusted basis. They also have higher volatility and significantly lower Sharpe ratio indicating lower investment performance.