Murathan Mungan'ın öykülerinde hegemonik erkeklik: İfşa ve darbe
Hegemonic masculinity in Murathan Mungan's stories: Disclosure and destruction
  1. Tez No: 435132
  2. Yazar: AHMET DURAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, temel olarak toplumsal cinsiyet ve eleştirel erkeklik çalışmalarıyla ilgili tartışmaları edebî dünyaya taşıyarak onlara edebî metinler üzerinden katkıda bulunmaya çalışacağım. Bu bağlamda, Avustralyalı sosyolog R. W. Connell tarafından geliştirilen hegemonik erkeklik kavramının izini, Murathan Mungan'ın öykü kitaplarında arayacağım. İktidar ve erkeklik arasındaki ilişki, farklı erkeklik biçimleri/hâlleri, cinsiyetçi sosyo-kültürel mekanizmalar tarafından üretilen sentetik erkeklik-kadınlık rolleri, heteronormatif kültürel yapı ve bu yapı içerisindeki homofobik söylem ve uygulamalar gibi Mungan'ın öykülerinde sıkça işlediği konuları, içerik/söylem analizi ve yakın okuma teknikleri ile inceleyip tartışacağım. Bununla birlikte, yazarın bu içeriksel malzemeyi işlerken kullandığı dilsel ve biçimsel özellikleri, anlatılarında yararlandığı geleneksel ve modern anlatım tekniklerini de ele alıp analiz edeceğim. Böylelikle bu çalışmaya, edebiyat ve sosyolojinin buluştuğu disiplinlerarası bir araştırma özelliği kazandırmaya çalışacağım.
Özet (Çeviri)
In this study, I basically try to contribute to discussions related to gender and critical masculinity studies by means of the literary texts. In this context, I follow the concept of hegemonic masculinity developed by Australian sociologist R. W. Connell in Murathan Mungan's stories. I scrutinize the topics that Mungan frequently uses, such as the relationship between power and masculinity, the different types/forms of masculinity, the synthetic masculinity/femininity roles constructed by sexist socio-cultural mechanisms, the heteronormative cultural structure and its homophobic discourse and practices with the techniques of content analysis and close reading. In addition to this contextual analysis, I also examine both the linguistic/stylistic features of the texts, including the traditional/modern narrative techniques used by the author. In this way, this thesis gathers literature and sociology with an interdisciplinary approach.