Core theoretical debates in the post-1980 feminist movement in Turkey: The subject of feminism and the (im)possibilities of feminist politics
1980 sonrası Türkiye‟deki feminist hareketin temel tartışmaları: Feminizmin öznesi ve feminist politikanın imkan/sızlık/ları
  1. Tez No: 435136
  2. Yazar: MESADET MARİA SÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ÇIDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Türkiye‟de 1980 sonrası feminist ve kadın hareketlerinin dönüşümünü feminizm ve cinsiyet çalışmaları alanında çalışan akademisyenlerin teorik tartışmaları ile ilişkisi açısından incelemektedir. Türkiye‟deki feminist ve kadın hareketlerinin Iris Marion Young, Seyla Benhabib, Judith Butler ve Nancy Fraser‟den oluşan dört temel siyaset teorisyenin tartışmalarıyla nasıl kavramlaştırılabileceği tartışılmıştır. Bu amaçla, bu tez Türkiye‟de öncelikle 1980 öncesi feminist ve kadın hareketlerinin kısa bir tarihini araştırıyor ve sonrasında bu hareketlerin 1980 sonrasında bu teorik tartışmalarla ilişkisi açısından nasıl dönüştüğünü anlamayı amaçlıyor. Bu konuyu araştırmak amacıyla, bu tez Türkiye‟deki üç farklı harekete ve Türkiye‟deki feminist ve kadın organizasyonlarının bu hareketlere olan reaksiyonuna odaklanıyor. 1980 sonrası Türkiye bağlamında incelenen hareketleri Kürt kadın ve feminist hareketi, Müslüman kadın hareketi, ve Lezbiyen, Gey, Biseksüel, ve Trans (LGBT) hareketi oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of feminist and women‟s movements in Turkey in the post-1980 period in relation with the existing theoretical debates among scholars of feminism and gender studies. It has been discussed how feminist and women‟s movements in Turkey can be conceptualized through the debates of four main political theorists, namely Iris Marion Young, Seyla Benhabib, Judith Butler and Nancy Fraser. To that end, this thesis examines the brief history of feminist and women‟s movements in Turkey prior to the 1980s and later on attempts to understand how these movements were transformed in relation to such theoretical discussions. In order to analyze this issue, this thesis concentrates on three distinct movements and reactions of feminist and women‟s organizations to these political movements. The movements analyzed in post-1980 context of Turkey are Kurdish women‟s and feminist movement, Islamist women‟s movement, and the Lesbian, Gay, Bisexual and Trans (LGBT) movement.