The effects of compulsory schooling laws on women's status in the family
Zorunlu eğitim reformlarının kadının ailedeki statüsüne etkileri
- Tez No: 435135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT G. KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada 1997 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen Zorunlu Eğitim Reformu'nun kadının ailedeki statüsüne olan etkilerini inceledik. Reformla zorunlu eğitimin süresi 5 yıldan 8 yıla çıkarıldı. 1987 ve sonrasında doğan bireyler politikadan etkilenirken önceki kuşaklar 5 yıl sonunda okulu bırakma hakkına sahipti. Bu çerçeve Regression Discontinuity (RD) Tasarımı kullanmak ve politikanın kadınların aile içinde güçlendirilmesi ve statüsü ile ilgili nedensel etkilerini incelemek açısından uygundur. TNSA 2013 verilerini kullanarak önce politikanın kadınların eğitimleri üzerinde artışa yol açan anlamlı etkilerini gösterdik. Sonra politikanın bazı durumlar için kadınların cinsiyet eşitliğine dair yaklaşımlarını güçlendirdiğini ve ideal evlenme yaşını artırdığını gördük. Politikanın, kadınların küçük çocukları olduğunda çalışmayı savunmalarına yol açtığını güçlü delillerle ortaya koyduk. Ayrıca, politikanın kadınların eşleri/partnerleri tarafından para ile ilgili kontrol edici davranışa maruz kalma sıklığını azalttığını ve harcayacak paraları olma durumunu arttırdığını gösterdik. Fakat politikanın kadınların mal sahibi olması ve hane içindeki iş bölümü üzerindeki etkilerine rastlayamadık. Genel olarak, sonuçlar kadının aile içindeki statüsünün önemli değişimlere uğramadığına işaret etse de politikanın kadınların maddi özgürlüklerini ve bu konudaki bilinçlerini arttığından söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study we investigate the impacts of 1997 Compulsory Education Reform in Turkey on women's status in the family. With the reform, the duration of compulsory schooling was extended to 8 years from 5 years. Individuals born in 1987 and after were affected by the policy while previous birth cohorts were not. This setting is suitable to implement a Regression Discontinuity (RD) Design and we can infer the causal effects of the policy on women's empowerment and status in the family. Employing data from TDHS 2013, we first document a significant increase in the mean years of schooling of women. Then, we show that the policy leads women to change their views on certain gender roles and increase their ideal age of marriage. There is a strong evidence that policy leads women to support working when they have little children. Moreover, policy decreases the frequency of controlling actions faced by women about money and increases the rate of women who have money to spend. However, there is no evidence of policy effect on asset holdings and share of household responsibilities. Although the results do not indicate substantial changes in women's status in the family, they suggest that the policy leads women to improve their financial independence and awareness of the benefits of paid work.